socialinio tinklo Instagram logotipas

socialinio tinklo Instagram pagrindinė būstinė Menlo Parke (Jungtinės Amerikos Valstijos)

oficialus Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento B. Obamos puslapis socialiniame tinkle Instagram

„Instagram“ (angl. instant camera – momentinis fotoaparatas + gr. tēle – tolumoje, toli + gramma – raidė, rašytinis ženklas), IG, Insta, socialinis tinklas, įkurtas 2010. Įkūrėjai amerikietis K. Y. Systromas ir brazilas M. Kriegeris. Centras – Jungtinės Amerikos Valstijos (Menlo Parkas, Kalifornijos valstija). Pradžioje buvo skirta tik Apple iOS sistemai, 2012 04 pristatyta Android versija, 2012 11 pasirodė saityno versija; programėlės, skirtos Windows 10 mobile ir Windows 10 sistemai – atitinkamai 2016 04 ir 2016 10.

Pirminė Instagram paskirtis buvo galimybė dalintis nuotraukomis, nuo 2013 06 socialiniame tinkle galima dalintis ir vaizdo įrašais. Savo pasidalintą turinį galima papildyti žymėmis (angl. tags) bei buvimo vietos (angl. location) informacija. Suteikiama galimybė redaguoti nuotraukas ir vaizdo įrašus pritaikant įvairius filtrus. Iš pradžių, tik sukūrus Instagram, šiame socialiniame tinkle skelbiamos nuotraukos galėjo būti tik kvadratinės, kaip klasikinių momentinių fotoaparatų, vėliau šis apribojimas buvo pašalintas. Instagram įrašai gali būti skelbiami viešai arba tik pasirinktiems vartotojams. Vartotojai gali suteikti nuotraukai ar vaizdo įrašui patiktuką (angl. like), t. p. tapti kito vartotojo sekėju (angl. follow), taip įtraukdami jo sukurtus įrašus į savo naujienų srautą.

2013 12 pristatytas naujas funkcionalumas Direct, leidžiantis vartotojams susirašinėti asmeninėmis žinutėmis, siųsti vienas kitam nuotraukas ir vaizdo įrašus. Žinutė automatiškai priimama tik iš vienas kitą sekančių žmonių; jei žinutė ateina iš vartotojo, kurio gavėjas neseka, jai priskiriamas statusas „laukianti“, ir gavėjas nusprendžia, ar ją priimti, ar atmesti.

Veikia atviro socialinio tinklo principu ir yra nemokama. Kūrėjai vengia vadinti Instagram dalijimosi nuotraukomis programėle (angl. photo‑sharing app), taip akcentuodami socialinio tinklo savybes. Skelbiama, jog Instagram turi daugiau nei 1 mlrd. bent kartą per mėnesį prisijungiančių vartotojų, iš kurių 500 mln. prisijungia kasdien.

2012 03 už 1 mlrd. JAV dolerių Instagram įsigijo įmonė Facebook.

2018 daugiausia sekėjų savo Instagram paskyroje turėjo C. Ronaldo (149 mln. vartotojų).

2727