Oranė Namibijoje

Oranės kriokliai

Orãnė (afrikanų k. Oranje, angl. Orange), upė Lesote, Pietų Afrikos Respublikoje ir Namibijoje. Ilgis 1860 km, baseino plotas 1 020 000 km2.

Prasideda Lesote, Drakeno kalnuose, apie 3000 m aukštyje. Iš pradžių (apie 150 km) teka į pietus, toliau – į vakarus, per Pietų Afrikos Respubliką; žemupiu eina Pietų Afrikos Respublikos–Namibijos valstybine siena. Įteka į Atlanto vandenyną ties Alexander Bay miestu. Aukštupys iki Lesoto–Pietų Afrikos Respubliko sienos vadinamas Senqu. Oranė teka per sausringas plynaukštes, kai kur siaurais giliais tarpekliais. Netoli sienos su Namibija yra Aughrabieso kriokliai.

Didžiausi intakai: Caledonas, Vaalis, Fishas (dešinieji). Vidutinis debitas prie Prieskos (vidurupis) apie 350 m3/s, žemupyje mažesnis. Oranė būna vandeningiausia lapkritį–kovą, sekliausia birželį–rugpjūtį; kai kada išdžiūsta nepasiekusi vandenyno. Oranės aukštupio vandeniu drėkinami laukai. Vidurupyje yra 2 tvenkiniai ir hidroelektrinė. Dalis Oranės vandens kanalais ir tuneliu nukreipta į Great Fisho ir Sontagso baseinus (Indijos vandenynas).

Pakrančių didžiausi miestai: Aliwal‑Northas, Hopetownas, Prieska, Upingtonas (Pietų Afrikos Respublika). Prie Oranės žemupio yra Aughrabieso krioklių ir Richtersveldo (Pietų Afrikos Respublika) nacionaliniai parkai.

-Senq

2271