Pajūrio regioninio parko gamtos paveldo objektas – Olando Kepurė

Pajrio regiòninis párkas, saugoma gamtinė, kultūrinė ir rekreacinė sritis Klaipėdos rajono ir Palangos miesto savivaldybių teritorijose, Pajūrio žemumoje. Plotas 5865 hektarai (2735 ha –sausumoje, 3130 ha – Baltijos jūroje). 53,5 % parko ploto užima jūra, 16,2 % – miškai, 7,1 – natūralios pievos ir ganyklos, 1,3 – pelkės. Saugomas pajūrio kraštovaizdis, gamtinės ir kultūros paveldo vertybės, jūros biologinė įvairovė, jūriniai riedulynai.

Kultūros vertybės

Nemirsetoje yra likęs rekonstruotas kurhauzo pastatas, Karklėje – senos sodybos ir kapinės. Kalotėje rasti kapai su akmenų vainikais.

Gamtos objektai

Yra 2 ledyninės kilmės ežerai – Kalotės ežeras ir Plocis, žemyninės kopos, Baltijos jūros 18 m aukščio skardis – Olando Kepurė (gamtos paveldo objektas), ledynmečio riedulynas jūros pakrantėje. Didžiausi upeliai – Rikinė, Cypa, Tydeka.

Parke yra Plocio gamtinis rezervatas, 7 draustiniai (priskirti parko konservacinei zonai).

Augalija

Pajūrio regioninio parko teritorijoje auga smėlynams būdingos augalų bendrijos (sultingoji jūrasmiltė, druskė), 6 rūšys Rytų Baltijos endeminių augalų (baltijinis pūtelis, baltijinė stoklė, pajūrinė linažolė).

Gyvūnija

Gyvena ūdros, ondatros, bebrai, dažni briedžiai. Aptikta apie 140 paukščių rūšių, iš jų 65 – perinčios (dirvoniniai kalviukai, raudonkojai tulikai, mažosios žuvėdros). 21 paukščių rūšis įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą (gaidukas, sakalas keleivis, urvinė antis, žuvininkas). Yra varliagyvių (nendrinė ir paprastoji rupūžės, česnakė) ir roplių (vikrusis ir gyvavedis driežai), nemažai bestuburių rūšių.

Turizmas

Įrengtas pažintinis takas Litorina (istorinės Litorinos jūros krantu).

Pajūrio regioninis parkas įsteigtas 1992.

2271

1323