Pãrako smokslas, Anglijos katalikų ketinimas 1605 11 05 susprogdinti Parlamentą ir karalių Jokūbą I su šeima.

Rengtas nedidelės grupės bajorų, nepatenkintų po karalienės Elžbietos I mirties Anglijos sostą paveldėjusiu Škotijos karaliumi Jokūbu VI (nuo 1603 Anglijos karalius Jokūbas I). Pradėjęs valdyti Jokūbas I nekeitė Elžbietos I vykdytos katalikų persekiojimo politikos. Sąmokslininkai (vadas R. Catesby) tikėjosi pasinaudoti visuomenėje plintančiomis antiškotiškomis nuotaikomis ir pasodinti į sostą mažametę Jokūbo I dukterį princesę katalikę Elžbietą. Po Westminsterio rūmais jie išsinuomojo rūsį, kuriame sąmokslo dalyvis Ispanijos Nyderlanduose kariavęs G. Fawkesas paslėpė 20 statinių parako ir laukė Parlamento sesijos pradžios.

Parako sąmokslas (aliejus, apie 1823, dailininkas Henry Perronetas Briggsas, Laingo meno galerija Newcastle upon Tyne, Didžioji Britanija)

Sąmokslininkai ketino Vidurio Anglijoje paskatinti sukilimą ir į pasirengimą įtraukė daugiau žmonių, bet vienas jų grupės planus išdavė vyriausybei. 1605 11 04 vakare Westminsterio rūsiuose buvo rastas ir suimtas G. Fawkesas, kuris kankinamas išdavė bendrininkus. Buvo surasti ir kiti Parako sąmokslo dalyviai, kurie žuvo besipriešindami arba buvo teisiami ir nubausti mirtimi. Katalikų persekiojimas Anglijoje dar labiau sustiprėjo. Parlamentas 11 05 paskelbė Padėkos diena (vėliau pavadinta Guy Fawkeso diena), kuri ilgainiui virto tradiciniu festivaliu.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką