aspergiliòzė (aspergillosis), paukščių, bičių, rečiau gyvulių ir žmogaus grybelinė liga. Sukelia Aspergillus genties mikroskopiniai grybai Aspergillus fumigatus, Aspergillus flavus, Aspergillus niger. Jų sporos labai atsparios fiziniam ir cheminiam poveikiui. Bičių aspergiliozės sukėlėjai į avilius patenka su nektaru arba žiedadulkėmis. Pažeisti perai iš pradžių apsitraukia baltomis apnašomis, vėliau pagelsta, pažaliuoja ar net pajuoduoja. Labiau serga silpnos bičių šeimos, liga dažnesnė drėgnais metais. Profilaktikos priemonės: sergančių šeimų aviliai statomi saulėje, šalinami apipeliję koriai, šilumą izoliuojanti medžiaga pakeičiama sausa, bitės maitinamos 60 % cukraus sirupu.

Paukščiai ir gyvuliai aspergilioze užsikrečia per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus. Sukėlėjai plinta su pašarais, pakratais, per dirvą. Liga pažeidžia kvėpavimo organus, gleivines, centrinę nervų sistemą. Sergantys paukščiai pasidaro apatiški, nejudrūs, sunkiai ir tankiai kvėpuoja, ryja orą, užverčia galvą, čiaudi, liesėja, iš jų nosies ir snapo teka išskyros. Sergantys gyvuliai (galvijai, arkliai, avys) dūsta, kosti, jų plaučiuose būna karkalų. Gydymo ir profilaktikos priemonės: paukščiai gydomi jodo preparatais, apkrėsti pašarai, pakratai sunaikinami, dezinfekuojami inkubatoriai.

Aspergiliozė pavojinga ir žmogui. Ji pažeidžia odą, gleivines, vidaus organus (dažniausiai bronchus ir plaučius). Gydoma amfotericino B preparatais.

2345

962