stačiakampio ABCD vaizdas ABCD′, gautas ABCD perkėlus į kitą vietą ir suspaustas tarpusavyje statmenomis kryptimis, lygiagrečiomis su stačiakampio kraštinėmis

afinùsis ãtvaizdis, afinióji transformãcija, euklidinės plokštumos (ar euklidinės erdvės) taškų abipusiškai vienareikšmis atvaizdis į euklidinę plokštumą (euklidinę erdvę), kai tiesė atvaizduojama į tiesę. Bet kuriuos 3 (ar 4) taškus, nesančius vienoje tiesėje (plokštumoje), plokštumos (erdvės) afiniuoju atvaizdžiu galima atvaizduoti į bet kuriuos kitus 3 (4) taškus, nesančius vienoje tiesėje (plokštumoje); toks afinusis atvaizdis – vienintelis. Plokštumos afinusis atvaizdis nusakomas lygtimis x′ = a1x + a2y + x0, y′ = b1x + b2y + y0; xy yra bet kurio plokštumos taško, x′, y′ – jo vaizdo afiniosios, arba Descartes’o, koordinatės, determinantas | a 1 a 2 b 1 b 2 | 0 left lline matrix{ a_{1} # a_{2} ## b_{1} # b_{2}} right rline` %notequal `0 . Analogiškai nusakomas erdvės afinusis atvaizdis. Du paeiliui atliktus afiniuosius atvaizdžius galima pakeisti tam tikru vienu afiniuoju atvaizdžiu, kuris vadinamas šių afiniųjų atvaizdžių sandauga.

Tokios daugybos atžvilgiu afiniųjų atvaizdžių aibė yra grupė. Afiniųjų atvaizdžių atvejai yra: panašumo atvaizdžiai (kiekvieną figūrą atvaizduoja į panašią figūrą); ortogonalieji atvaizdžiai, t. y. plokštumos (erdvės) judesiai ir sąspūdžiai.

Spaudžiant plokštumą (erdvę) tiesės l kryptimi, taškas A atvaizduojamas į tašką A′, kad: AA′ yra lygiagreti su l; A ir A′ yra vienoje pusėje nuo tam tikros tiesei l statmenos tiesės a (plokštumos α); A′ ir A atstumų nuo a (nuo α) santykis k yra pastovus; tiesės a (plokštumos α) taškai lieka vietoje. Kai 0 < k < 1, figūra suspaudžiama; kai k = 1, figūra nepakinta; kai k > 1, figūra ištempiama. Kiekvienas plokštumos (erdvės) afinusis atvaizdis gali būti gautas kaip ortogonaliojo atvaizdžio ir 2 (3) sąspūdžių tarpusavyje statmenomis kryptimis sandauga. Braižyboje taikomas lygiagretusis projektavimas yra afinusis atvaizdis. Deformuojant kūną kiekvienas jo taškas A užima kurią nors padėtį A′; taip gaunamas atvaizdis (A pereina į A′) yra afinusis atvaizdis.

lygiagretusis projektavimas: a||b; a′||b′; (ABC) = (ABC′)

2608

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką