plokščiasis stačiakampis aitvaras: 1 – aerodinaminis paviršius, 2 – plona virvutė, juosianti karkasą, 3 – kamanėlės, 4 – pavadėlis, 5 – kryžminis karkasas, 6 – uodega

áitvaras, lakdỹnė, už orą sunkesnis sklandantis įtaisas. Geriausiai ore laikosi atviroje vietovėje (pajūryje), kai vėjo greitis 12–32 km/h.

Rūšys

Plokščiasis aitvaras – išgaubtas (kitaip nekyla), turi popieriumi, polietileno, lavsano plėvele, lengvu burių audiniu aptrauktą medinį ar metalinį karkasą, uodegą (posvyrio kampui sudaryti), kamanėles, pririštas prie viršutinių kampų ir centro, pavadėlį (paprastai iš plono stipraus, pvz., kaproninio, siūlo). Pagal formą plokštieji aitvarai būna trilazdžiai (šešiakampiai) ir dvilazdžiai (malajiškieji). Trilazdžio aitvaro visos lazdos yra vienodo ilgio, sukryžiuotos ir sutvirtintos per vidurį. Kamanėlės sudarytos iš trijų dalių (kiekviena iš jų lygi pusei aitvaro pločio), pritvirtintų prie aitvaro centro ir dviejų viršutinių kampų. Prie kamanėlių mazgo (ar žiedo) pririštas pavadėlis aitvarui laikyti. Malajiškasis beuodegis aitvaras susideda iš vienodo ilgio susikertančių lazdų, kurių galai įtempti virvutėmis. Kamanėles sudaro dvi dalys, pritvirtintos aitvaro priekyje ir gale, jos sueina šiek tiek žemiau lazdų sankirtos taško.

erdvinis aitvaras

Erdvinis aitvaras būna trikampės, keturkampės ir šešiakampės dėžės (dėžinis), t. p. ritinio formos. Jo ilgis dukart didesnis už plotį, neturi uodegos, galai atviri; kamanėlės iš 2 arba 4 dalių. Turi didelę keliamąją galią, gali pakilti į kelių kilometrų aukštį, stabilūs ore. Švenčių ar kitomis progomis leidžiami spalvingi plokštieji ir erdviniai žmogaus, žuvies, drakono, drugelio, laivo formos aitvarai. Aitvarai buvo naudojami virvėms permesti per tarpeklius; erdviniais aitvarais pakildavo žvalgai (stebėti priešo kariuomenės).

Istorija ir naudojimas

Aitvarai išrasti Kinijoje prieš 2000 metų ar anksčiau. Aitvarų darymas ir skraidinimas – korėjiečių, kinų, japonų bei malajiečių tradicinis žaidimas, sportas. Dėžinis aitvaras išrastas 1890 Australijoje. 20 a. 9 dešimtmečio pabaigoje atsirado aitvarų sportas – aitvarų skraidinimas važiuojant riedučiais ar tam skirtais vežimėliais, šliuožiant vandens slidėmis ar banglente. 21 a. ypač paplito ektremali vandens sporto šaka – jėgos aitvarų sportas.

vaizduojantis aitvarą medžio raižinys iš Johno Bate'o knygos Gamtos ir meno paslaptys (The Mysteries of Nature and Art, 1634)

6

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką