antrinė elektronų emisija

antrinės elektronų emisijos koeficiento priklausomybė nuo pirminių elektronų energijos: 1, 2 – metalų (sidabro, talio), 3 – puslaidininkio Cu2O

antrnė elektrònų emsija, antrinių elektronų išspinduliavimas iš elektronais (jie vadinami pirminiais) apšaudomo emiterio (kieto kūno, skysčio) paviršiaus. Pirminiai elektronai, pasiekę emiterio paviršių, prasiskverbia į jo vidų, jonizuoja atomus ir sužadina laisvuosius elektronus, kurie išlekia iš emiterio. Kai emiterio storis mažesnis už pirminių elektronų laisvąjį kelią, antriniai elektronai išlekia tiek iš apšaudomo, tiek iš priešingo paviršiaus. Antrinę elektronų emisiją kiekybiškai nusako antrinės elektronų emisijos koeficientas σ: σ = i 2 i 1 = δ + η + r %sigma`=` { i_{2}} over { i_{1}}`=` %delta `+` %eta`+`r ; čia i1 – pirminių elektronų srovė, i2 – visų antrinių elektronų srovė, kuri susideda iš emituotų (išmuštų) antrinių elektronų ir tampriai bei netampriai atsispindėjusių pirminių elektronų; δ – tikrosios antrinės elektronų emisijos koeficientas, η ir r – tampriai ir netampriai atsispindėjusių elektronų koeficientai.

Koeficientai δ, η, r priklauso ne tik nuo pirminių elektronų energijos, bet ir nuo jų kritimo į emiterį kampo, emiterio paviršiaus savybių bei temperatūros. σ priklausomybė nuo pirminių elektronų energijos visada turi maksimumą. Didinant šią energiją didėja antrinių elektronų skaičius, kartu ir σ. Kuo pirminių elektronų energija didesnė, tuo gilesnių emiterio sluoksnių elektronai sužadinami. Tada antriniai elektronai dėl sąveikos su medžiaga sunkiau pasiekia paviršių, todėl σ sumažėja. Padengus emiterio paviršių plėvele, mažinančia elektronų išlaisvinimo darbą, σ padidėja. Antrinė elektronų emisija naudojama elektroniniuose daugintuvuose labai silpnoms elektroninėms srovėms stiprinti. Šiuose prietaisuose naudojami sudėtingi daugiasluoksniai emiteriai, kurių σ yra 3–10. Kelių emiterių sistemos stiprinimo koeficientas gali būti iki 105–107. Vakuuminiuose elektroniniuose įtaisuose antrinė elektronų emisija sukelia kenksmingą dinatroninį reiškinį. Antrine elektronų emisija pagrįstas ir informacijos, užrašytos elektrostatine įrašymo sistema, atgaminimas.

822

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką