antropologinė teisės mokykla

antropològinė téisės mokyklà, lombrozzmas (pagal C. Lombroso pavardę), baudžiamosios teisės mokslo kryptis.

Pradininkai

Cesare Lombroso paminklas Veronoje

Atsirado 19 amžiuje Italijoje. Pradininkas italų gydytojas ir psichiatras C. Lombroso. Jo idėjas plėtojo italų mokslininkai E. Ferri ir Rafaelis Garofalo.

Pagrindiniai teiginiai

Šios mokyklos šalininkai teigė, kad nusikalsta ypatingos psichofiziologinės prigimties asmenys; apie 40 % visų kalinių – nusikaltėliai iš prigimties. Remiantis vien anatominiais požymiais (kaukolės forma, rankų ir pirštų ilgiu, plaukuotumu, ausų forma ir kitomis savybėmis) galima nuspėti, kokį nusikaltimą žmogus padarys; nusikaltėliui būdinga patologiška kaukolės forma, netaisyklinga smegenų sandara, veido asimetrija, sumažėjęs jautrumas skausmui, itin didelis garbės troškimas, išdidumas, nesąžiningumas, nesugebėjimas atgailauti, polinkis darytis tatuiruotes, specifinė kalba (žargonas) ir kita.

Iš pradžių nusikalstamumo priežastimi laikė atavizmą: nusikaltėlis – šiurkštus, žiaurus, necivilizuotas žmogus, dėl įgimtų savybių negalintis prisitaikyti prie visuomeninio elgesio normų. Vėliau nusikalstamumas sietas su doroviniu pamišimu, galiausiai – epilepsija. Antropologinė teisės mokykla neigė klasikinės mokyklos suformuluotas kaltės, veiksnumo, atsakomybės, nusikaltimo, bausmės sąvokas, pateikė pavojingos asmenybės būklės sąvoką. Teismą siūlė pakeisti administracine medicinine komisija, kuri atrinktų nusikaltėlius (t. p. ir potencialius) ir juos represuotų.

Vėliau antropologinė teisės mokyklos teorijose rasta įvairių prieštaravimų dėl nusikaltėlio savybių, pastebėta, kad daugelis žudikų, vagių, padegėjų neturi jiems priskirtų anatominių požymių, kad jie būdingi ir ne nusikaltėliams. Vėlesnės Cesare Lombroso ir jo sekėjų teorinės pataisos, pripažįstančios socialines nusikalstamumo priežastis, antropologinė teisės mokyklos teorijos iš esmės nepakeitė.

Pritaikymas ir įtaka

Kai kurios antropologinė teisės mokyklos idėjos buvo pritaikytos nacių valdomoje Vokietijoje (nusikaltėlių skirstymas į normalius ir politinius). 20 amžiuje buvo iškelta hipotezė, kad nusikaltėliai turi genetinių nukrypimų. Nustatyta, kad vyrai, turintys retus chromosomų derinius (XYY, XXXY, XXYY), yra aukštesni, agresyvesni už kitus, jų intelekto koeficientas žemesnis už vidutinį, jie kur kas dažniau už kitus padaro nusikaltimų. Naujos antropologinė teisės mokyklos kryptys (neolombrozizmas) reiškiasi Jungtinėse Amerikos Valstijose. Antropologinė teisės mokykla turėjo įtakos kriminalinei psichologijai ir psichiatrijai atsirasti.

2238

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką