elektrinė variklio apvija

apvijà, laidininkų sistema, kurioje indukuojama elektrovara ir kuria tekanti elektros srovė sukuria magnetinį lauką. Apvijas turi elektros mašinos, aparatai, prietaisai. Elektros mašinų apvijos klojamos į statoriaus ar rotoriaus griovelius arba uždedamos ant mašinos polių. Pagal elektros mašinų apvijų sekcijų jungimo būdą būna kilpinė, banginė, kartotinė arba mišrioji apvija. Nuolatinės srovės mašinos inkaro apvija prijungiama prie kolektoriaus plokštelių. Paprastoji kilpinė (lygiagrečioji) apvija sudaryta iš kilpos formos sekcijų. Jų galai jungiami prie gretimų kolektoriaus plokštelių. Sekcijos, esančios ties vienu poliumi, jungiamos nuosekliai ir sudaro lygiagrečias šakas, kurių yra tiek kiek polių, todėl ši apvija praleidžia stiprią srovę ir naudojama didelės galios (daugiau kaip 500 kW) mašinose.

Paprastoji banginė apvija sudaryta iš nuosekliai sujungtų sekcijų, esančių ties skirtingomis polių poromis. Lygiagrečių šakų skaičius nepriklauso nuo mašinos polių skaičiaus ir lygus 2. Paprastoji banginė apvija naudojama mažos ir vidutinės galios (mažiau kaip 500 W) mašinose. Daugiau lygiagrečių šakų turi kartotinė apvija, kurią sudaro kelios lygiagrečiai sujungtos paprastosios kilpinės arba banginės apvijos. Mišrioji apvija sudaryta iš kilpinės ir banginės apvijų, suklotų į tuos pačius griovelius ir prijungtų prie to paties kolektoriaus. Kompensacinė apvija mažina elektros mašinos inkaro magnetinio lauko įtaką pagrindiniam magnetiniam laukui. Kintamosios srovės mašinų apvijos sudarytos iš vienvijų ar daugiavijų sekcijų. Šiose mašinose naudojamos viensluoksnės, dažniau dvisluoksnės kilpinės ir banginės apvijos – viename griovelyje klojami du sekcijų šonai. Asinchroninio elektros variklio trumpai sujungtas rotorius turi narvelio tipo apvijas. Daugumos elektros mašinų apvijos yra šabloninės – jų sekcijos vyniojamos ant šablonų. Transformatoriuose naudojamos koncentrinės, rečiau diskinės apvijos. Koncentrinės apvijos – tai cilindrinės ritės, suvyniotos iš popierine izoliacija izoliuotų apskrito arba stačiakampio skerspjūvio aliuminio arba vario laidų ir koncentriškai uždėtos ant magnetolaidžio. Žemesniosios įtampos apvijos yra arčiau šerdies. Aukštesniosios įtampos apvijos vijų skaičius tiek kartų didesnis, kiek kartų aukštesniosios įtampos apvijos įtampa yra aukštesnė už žemesniosios įtampos apvijos įtampą. Radijo aparatūroje apvijos yra ričių, transformatorių, droselių sudėtinė dalis. Apvija, kurios spausdintiniai laidininkai sukloti ant diskinio rotoriaus paviršiaus, yra spausdintinė apvija.

nuolatinės srovės mašinos inkaro apvija: 1 – apvijos sekcijos, 2 – inkaro plokštelės, 3 – kolektorius

kilpinės (a) ir banginės (b) apvijų schemos

asinchroninio variklio statoriaus dvisluoksnė apvija: 1 – statoriaus grioveliuose įdėtos apvijos sekcijos, 2 – statoriaus plokštelės, 3 – neįdėta apvijos sekcija, 4 – mašinos stovas

koncentrinė (a) ir diskinė (b) transformatoriaus apvijos

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką