dainuojantis baulas

báulų danos, Bangladešo kaimiškose vietovėse ir Vakarų Bengalijos valstijoje (Indija) elgetaujančių (kartais gyvenančių kaimuose) asketų dainos. UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybė (nuo 2008). Baulai dainuoja (dažniausiai apie meilę) pritardami ektaru (vienstygiu instrumentu), dutaru ir būgnu dubki. Jų muzika – ypatinga muzikinio folkloro raiškos forma, kurioje persipina bhakčio judesiai, sufijų dainos (jų žodžiai yra nuolat perkuriami). Dainas atlieka ir dvasiniai lyderiai, mokantys savo mokinius žodžiu perduodamos baulų filosofijos. Baulų poezijos, muzikos, dainų ir šokių tikslas – atrasti žmogaus ryšį su Dievu, pasiekti dvasinį išsilaisvinimą.

Baulų sakralinių dainų ištakos sieka 15 a.; tada jos buvo pirmą kartą paminėtos bengalų literatūroje. Baulų judėjimas savo klestėjimą buvo pasiekęs 19 a.–20 a. pradžioje; 20 a. pabaigoje – 21 a. pradžioje vėl tapo populiarus tarp Bagladešo gyventojų. Jų muzika ir gyvenimo būdas padarė didelę įtaką Bengalijos kultūrai, Indijos literatūrai bengalų kalba, ypač R. Tagoreʼs kūrybai. 2005 baulų dainos buvo paskelbtos UNESCO žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

UNESCO Reprezentatyvusis žmonijos nematerialus kultūros paveldas; -UNESCO žmonijos žodinis ir nematerialus kultūros paveldas; -nematerialus paveldas; -Bangladešas, Indija

3209

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką