Birùtė ? 1382 ar 1383, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio žmona, Vytauto Didžiojo motina.

Lietuvos Didžioji Kunigaikštienė Birutė (dailininkas A. Varnas, atvirukas, išleistas L. D. Kunigaikštienės Birutės draugijos centro valdybos 20 a. 3 ketvirtyje Čikagoje; Trakų istorijos muziejus)

Kilusi iš Palangos, Žemaičių didžiūnų giminės. Jos dėdė iš tėvo pusės buvo didžiūnas Vidmantas. 1349 ar kiek anksčiau tapo Kęstučio žmona (antrąja). Sūnūs: Vytautas Didysis, Tautvila, Žygimantas; dukterys: Miklausė, Danutė, Ringailė (Rimgailė). Kovodamas su Jogaila Kęstutis Birutę 1382 išsiuntė į Brastą. Kęstučiui žuvus pateko į Jogailos šalininkų rankas. Istorijos šaltiniuose yra dvi Birutės mirties versijos. Vytauto Didžiojo skunde kryžiuočiams (1390) Jogaila vadinamas jo tėvo ir motinos žudiku, o Vygando Marburgiečio kronikoje rašoma, kad Jogaila Birutę nuskandino. Konstanco bažnytiniame susirinkime (1416) Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos delegacija, atremdama Vokiečių ordino atstovų kaltinimus Jogailai, tvirtino, kad Birutė dar ilgai gyvenusi ir mirusi savo mirtimi. Labiau tikėtina pirmoji versija.

Pagal M. Strijkovskio kronikoje (1582) užrašytą padavimą, Birutė palaidota Palangoje (Birutės kalne). Legenda apie Kęstučio ir Birutės vedybas – vienas lietuvių istorinių pasakojimų, patekusių į Lietuvos metraščius. Pagal metraščio pasakojimą, Birutė buvusi vaidilutė. Jos gyvenimo motyvais S. T. Valiūnas prieš 1824 parašė siužetinę istorinę dainą Birutė (išspausdinta 1828), kuri virto liaudies daina. Dailininkai (V. Grybas, V. Jomantas) sukūrė Birutės atvaizdų.

683

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką