dalỹvis, iš veiksmažodžio kamieno daroma neasmenuojama forma, kuri gali būti linksniuojama, turi veiksmažodžio ir būdvardžio ypatybių. Panašiai kaip veiksmažodžiai dalyvis turi laikų formas; lietuvių ir daugelyje kitų kalbų dalyvis sudaro pagrindą rūšies kategorijai (lietuvių nešù – esù / buvaũ / bsiu nẽšamas; vok. ich trage – ich bin / war / werde getragen). Pagal rūšį dalyviai skirstomi į veikiamuosius ir neveikiamuosius. Veikiamieji dalyviai lietuvių kalboje yra 4 laikų: esamojo (drbąs, ‑antis, ‑i; mýlįs, ‑intis, ‑i), būtojo kartinio (drbęs, ‑usi; myljęs, ‑usi), būtojo dažninio (drbdavęs, ‑usi; myldavęs, ‑usi) ir būsimojo (drbsiąs, ‑anti; mylsiąs, ‑anti). Neveikiamieji dalyviai yra 3 laikų: esamojo (drbamas, ‑à; mýlimas, ‑à), būtojo (drbtas, ‑à; myltas, ‑a) ir būsimojo (drbsimas, ‑à; bsimas, ‑à). Veikiamiesiems dalyviams priklauso ir pusdalyvis – aplinkybės reikšme vartojamas esamojo laiko veikiamojo dalyvio vardininkas, žymintis to paties veikėjo atliekamą šalutinį veiksmą (drbdamas, ‑à; edamas, ‑à). Panašiai kaip būdvardis, dalyvis turi linksnių, skaičių ir giminių formas. Lietuvių kalboje dalyvis išlaikęs bevardės giminės liekanų (Čia grybų esama / būta / esą / buvę).

Dalyvis buvo vartojamas senaisiais indoeuropiečių kalbų raidos laikais. Jų formų sistema paliudyta senovės indų, graikų, lotynų kalbose. Kaip ir kitų šeimų (uraliečių, tiurkų) kalbose, dalyvis galėjo atstoti šalutinius veiksmažodinius sakinius.

Lietuvių kalba iš visų gyvųjų indoeuropiečių kalbų geriausiai išlaikė pirmines dalyvio formas ir vartoseną. Dalyvis gali reikšti ne tik daiktų požymius, bet ir šalutinį sakinio veiksmą (Grįžęs nieko neberadau), atstoti aiškinamuosius šalutinius sakinius (Tėvas sakėsi pavargęs), žymi netiesiogiai patirtą veiksmą (Ten žmonės gyvenę; Čia kiškio bėgta). Su pagalbiniu veiksmažodžiu būti dalyvis sudaro sudėtinių (perifrastinių) veiksmažodžio formų paradigmą. Dalyvio terminą pradėjo vartoti J. Jablonskis (1911).

L: V. Ambrazas Lietuvių kalbos dalyvių istorinė sintaksė Vilnius 1979; A. Klimas Lietuvių kalbos dalyvių vartosena Vilnius 1993.

2352

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką