dóleris (angl. dollar < vok. Taler – taleris), daugelio valstybių ir valdų piniginis vienetas, susidedantis iš 100 centų.

21 amžiaus pradžioje yra: Australijos doleris (cirkuliavo taip pat Heardo ir McDonaldo salose, Kalėdų saloje, Kiribatyje, Kokosų saloje, Nauru, Norfolko saloje, Tuvalu kartu su Tuvalu doleriu), Bahamų doleris, Barbadoso doleris, Belizo doleris, Bermudos doleris, Brunėjaus doleris (dar vadinamas ringitu), Fidžio doleris, Gajanos doleris, Honkongo doleris, Jamaikos doleris, Jungtinių Amerikos Valstijų doleris (cirkuliuoja ir Amerikos Samoa, Didžiosios Britanijos Mergelių salose, Ekvadore, Guame, Gvatemaloje kartu su ketsaliu, Maršalo Salose, Mergelių salose, Mikronezijoje, Palau, Panamoje kartu su balboja, Puerto Rike, Rytų Timore kartu su Indonezijos rupija, Salvadore kartu su kolonu, Turkso ir Caicoso salose bei kitur), Kaimanų salų doleris, Kanados doleris, Liberijos doleris, Namibijos doleris, Naujosios Zelandijos doleris (cirkuliuoja taip pat Kuko salose, Niue saloje, Pitcairno salose, Tokelau), Rytų Karibų doleris (cirkuliuoja Rytų Karibų šalyse ir valdose – Angilijoje, Antigvoje ir Barbudoje, Dominikoje, Grenadoje, Montserrate, Sent Kitse ir Nevyje, Sent Lusijoje, Sent Vinsente ir Grenadinuose), Saliamono Salų doleris, Singapūro doleris, Taivano naujasis doleris, Trinidado ir Tobago doleris, Zimbabvės doleris.

Jungtinių Amerikos Valstijų 1 dolerio banknotas (aversas, 2009)

Gajanos 1 dolerio moneta (1977)

Jungtinių Amerikos Valstijų doleris oficialia šalies mokamąja priemone įtvirtintas 1792 Monetų įstatymu. Buvo kaldinamos sidabrinės ir auksinės monetos (1 Jungtinių Amerikos Valstijų doleris prilygintas 24,057 gramo sidabro arba 1,604 gramo aukso). Nuo 1873 vis mažėjant sidabro reikšmei, 1900 Jungtinėse Amerikos Valstijose įvestas aukso standartas (patvirtintas vieno Jungtinių Amerikos Valstijų dolerio aukso turinys 1,50463 gramo gryno aukso). 1934 doleris devalvuotas iki 0,888671 gramo (nustatyta aukso kaina – 35 Jungtinių Amerikos Valstijų doleriai už Trojos unciją), auksinės monetos buvo išimtos iš apyvartos ir pakeistos banknotais. 1944 Bretton Woodso susitarimas įteisino aukso arba dolerio paritetą (dolerio standartas). Jungtinių Amerikos Valstijų doleris tapo pagrindine tarptautinių atsiskaitymų priemone ir rezervine valiuta. Jungtinių Amerikos Valstijų doleris iki 20 amžiaus pabaigos sudarė daugelio šalių užsienio valiutos atsargų didelę dalį, daug nacionalinių valiutų buvo susieta su Jungtinių Amerikos Valstijų doleriu (iki 2002 pradžios ir litas). Dėl Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomikos problemų ir euro įvedimo 21 amžiaus pradžioje Jungtinių Amerikos Valstijų dolerio svarba mažėja.

Kanada įsivedė dolerį ir dešimtainę pinigų sistemą 1858, Australija 1966, Naujoji Zelandija 1967.

Labai nuvertėjus nacionaliniam piniginiam vienetui sukrei (2000 už vieną Jungtinių Amerikos Valstijų dolerį mokėta 25 000 sukrių) Ekvadoras 2000 oficialia šalies valiuta paskelbė Jungtinių Amerikos Valstijų dolerį.

2002 susikūręs nepriklausomas Rytų Timoras šalies piniginiu vienetu įsivedė Jungtinių Amerikos Valstijų dolerį.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką