dovanójimas, neatlygintinė sutartis, pagal kurią dovanotojas neatlygintinai perduoda turtą ar turtinę teisę kitam asmeniui nuosavybės teise arba atleidžia kitą asmenį nuo turtinės pareigos dovanotojui ar kitam asmeniui.

Lietuvoje dovanojimą reglamentuoja Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001). Dovanoti galima pinigus, vertybinius popierius, daiktus, kurie neišimti iš civilinės apyvartos ar yra ribotos apyvartos (laikomasi jų specialaus režimo taisyklių). Dovanojimo sutartis laikoma sudaryta tuo momentu, kai turtas yra perduodamas apdovanotajam. Negalima dovanoti turto, kurio nėra sutarties sudarymo metu ar kuris bus sukurtas ateityje. Dovanotojas yra turto ar turtinių teisių savininkas. Sutartį jis gali sudaryti pats ar jo įgaliotas asmuo.

Dovanojant didesnę nei 1500 eurų sumą dovanojimo sutartis turi būti sudaroma raštu. Nekilnojamojo daikto dovanojimo sutartis, t. p. dovanojimo sutartis, kurios suma didesnė kaip 14 500 eurų, turi būti patvirtinta notaro. Dovanotoju negali būti neveiksnus asmuo, o jo globėjui draudžiama dovanoti neveiksnaus asmens turtą pastarojo vardu, išskyrus simbolines dovanas. Politikams, valstybės ir savivaldybių pareigūnams, kitiems tarnautojams, jų artimiems giminaičiams draudžiama priimti dovanas, jeigu tai susiję su tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis.

Dovanojimas gali būti su sąlygomis ir be sąlygų. Dovanotojas gali nustatyti sąlygą, kad kaip dovana perduodamas turtas būtų naudojamas tam tikram tikslui. Tokia sąlyga neturi pakeisti kito asmens teisių ar teisėtų interesų. Sutartyje nustatytos sąlygos nevykdant, dovanotojas teismo tvarka gali pareikalauti arba įvykdyti sąlygą, arba panaikinti sutartį ir grąžinti turtą.

Dovanotojas turi teisę kreiptis į teismą dėl dovanojimo panaikinimo, kai apdovanotasis pasikėsina į dovanotojo ar jo artimų giminaičių gyvybę ar tyčia juos sunkiai sužaloja, kai atlieka kitus veiksmus, kurie neabejotinai griežtai smerktini dorovės požiūriu (tyčiojimasis, skriaudimas, fizinė prievarta ir kita). Jei buvo padovanotas dovanotojui asmeniškai didelę reikšmę turintis daiktas, o apdovanotasis su juo elgiasi taip, kad kyla reali grėsmė turtui, tai dovanotojas turi teisę kreiptis į teismą dėl dovanojimo panaikinimo. Apdovanotasis atsako už dovanotojo skolas, kurios yra neatsiejamai susijusios su dovana. Jis turi teisę iki dovanos perdavimo jam atsisakyti priimti dovaną.

2319

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką