dramblniai (Elephantidae), straublinių (Proboscidea) būrio žinduolių šeima. 4 rūšys (1 rūšis išnykusi). Stambiausi dabartiniai sausumos gyvūnai.

Oda raukšlėta, stora, beveik plika. Patelės mažesnės už patinus, ant krūtinės turi 1 porą spenių. Viršutinė lūpa su nosimi suaugusi į ilgą raumeningą straublį su šnervėmis gale. Straubliu ima maistą, geria vandenį. Kaklas trumpas, galva stambi ir, palyginti, lengva (kaktos ir viršugalvio kauluose yra sudėtingų oro kamerų), pritaikyta valdyti sunkius durklus. Dantų sistema labai pakitusi. Viršutiniame žande turi porą iš antrosios kandžių poros susiformavusių ilgų durklų (jie be šaknų, nuolat auga ir beveik neturi emalio) drambliniai turi po 3 poras didelių viršutinių ir apatinių plokštelinės sandaros krūminių dantų. Dėl žandikaulių sutrumpėjimo vienu metu funkcionuoja tik po 1 porą viršutinių ir apatinių krūminių dantų; vietoj susidėvėjusių išauga nauji (iki 6 kartų). Kojos stulpiškos, penkiapirštės. Pirštai trumpi, su puskanopėmis. Kojų padai elastingi, todėl drambliniai vaikšto labai tyliai. Augalėdžiai. Gyvena bandomis, ieškodami maisto ir vandens kartais toli migruoja (iki 100 km per parą), lengvai juda tankiose džiunglėse, gerai plaukioja. Gyvena iki 70–80 m., lytiškai subręsta 10–20 metų. Nėštumas trunka 22–24 mėn., veda vieną apie 100 kg masės jauniklį.

Afrikos miškinio dramblio patelė su jaunikliu

azijinis dramblys

afrikiniai drambliai

Azijinis dramblys (Elephas maximus) gyvena Indijoje ir Indokinijoje, Ceilono, Sumatros ir Borneo salose. Užauga iki 4 m aukščio ir 5 t masės. Ausys nedidelės, durklus turi tik patinai. Lengvai prijaukinamas, apmokomas atlikti sunkius darbus, naudojamas turistų žygiams per džiungles. Afrikinis dramblys (Loxodonta africana) gyvena Afrikos savanose. Iki 4 m aukščio ir 7 t masės. Abiejų lyčių individai su durklais, patinų jie būna iki 3,5 m ilgio, apie 100 kg masės. Dėl vertingų durklų buvo intensyviai medžiojami ir beveik išnaikinti; dabar visur saugomi.

Remiantis 21 a. 1 dešimtmečio genetiniais tyrimais, buvo išskirta trečia dramblių rūšis – Afrikos miškinis dramblys (Loxodonta cyclotis). Aptinkamas Vakarų Afrikos drėgnuosiuose atogrąžų miškuose palei Nigerio upę. Mažesnis už afrikinį dramblį (masė iki 3 t). Turi tamsesnę odą, apvalesnes ausis ir labiau plaukuotą straublį.

Drambliniams priklauso ir mamutas, ledynmetyje gyvenęs Europoje, Sibire ir Šiaurės Amerikoje.

a – azijinis dramblys, b – afrikinis dramblys

L: Gyvūnai Vilnius 2002.

1758

2005

-dramblys; -drambliai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką