ekonòminė statstika, kio statstika, ekonomikos mokslų šaka, tirianti ūkinių (ūkio statistika), demografinių (demografinė statistika), integracinių procesų ir reiškinių, įvairių išteklių kiekybę, remdamasi ekonomikos teorija, statistikos ir socialinių mokslų metodais nagrinėjanti šiuos procesus ir reiškinius.

Rūšys

Ūkio statistika skirstoma į mikroūkio ir makroūkio statistiką.

Mikroūkio statistika apima gyvenimo lygio statistinį tyrimą, konjunktūros ir paklausos statistinį tyrimą įmonės lygiu, komercinės ūkinės veiklos produktyvumo statistinį modeliavimą, statistinės informacijos rinkimą bei pateikimą, komercinės ūkinės veiklos, jos veiksnių ir rezultatų ekonometrinį modeliavimą, įmonės statistiką ir kita. Ši ekonominės statistikos dalis glaudžiai susijusi su mikroekonomikos teorija, todėl yra laikoma mikroekonomikos taikomąja dalimi.

Makroūkio statistika yra makroekonomikos taikomoji dalis, susiejanti makroekonomikos teoriją su ūkine realybe, ekonomine politika ir valstybiniu reguliavimu. Ji apima makroekonominius rodiklius, nacionalinių sąskaitų sistemą, ūkio sudedamąsias dalis apibūdinančius balansus, tarptautinius statistikos standartus, tarptautinių palyginimų metodologiją, integracinių bei kitų procesų ir reiškinių identifikavimą ir kita.

Metodai

Ekonominė statistika taiko dažniausiai tik jai būdingus metodus: statistinį identifikavimą (socialinių mokslų vartojamų sąvokų ir apibrėžimų sukonkretinimą iki sąvokų ir apibrėžimų, leidžiančių įvardyti ūkinio proceso ar reiškinio turinį), statistinį klasifikavimą ir grupavimą (neprieštaringą tiriamos ūkinės visumos elementų skirstymą į grupes), faktorinę indeksinę analizę (rezultatų rodiklių pokyčių tyrimą, nustatantį konkrečių veiksnių įtaką nagrinėjamam rodikliui), balansų metodą ir sintetinius ekonominius skaičiavimus (ūkinio proceso ar reiškinio susiformavimo šaltinių bei gautų rezultatų panaudojimo ir paskirstymo priemones bei tyrimo būdus), ekonometrinę dinaminę analizę ir prognozavimą (mikroekonominių ir makroekonominių reiškinių tyrimo ir prognozavimo metodų ir skaičiavimo sistemą).

Ekonominė statistika Lietuvoje

Lietuvoje 1918–1940 ekonominės statistikos tyrimus atliko A. Rimka ir jo mokiniai. Sovietinės okupacijos metais ūkio statistiniai tyrimai buvo sutelkti Lietuvos mokslų akademijos Ekonomikos institute (L. Satunovskis ir jo mokiniai), Vilniaus universiteto Statistikos katedroje (J. Dagys, J. Laškovas, J. Markelevičius). Atkūrus nepriklausomybę ekonominės statistikos moksliniai tyrimai tęsiami Vilniaus universiteto Kiekybinių metodų ir modeliavimo katedroje, Lietuvos statistikos departamente.

1909

2166

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką