vienakaušis ekskavatorius su atvirkštiniu kastuvu

ekskavãtorius (angl. excavator < lot. excavo – išskobiu, išduobiu), savaeigė mašina birioms medžiagoms (dažniausiai gruntui) kasti ir perkelti. Kasa vienu kaušu (vienakaušis ekskavatorius) arba daugeliu mažų kaušų (daugiakaušis ekskavatorius). Iškastą birią medžiagą pakelia, perneša ir supila į krūvą ar transporto priemonę (automobilio kėbulą, vagoną). Veikia cikliškai (vienakaušis ekskavatorius) arba nenutrūkstamai (daugiakaušis ekskavatorius). Dažniausiai būna su ratine ir vikšrine, rečiau su bėgine važiuokle, kartais pontoninis. Variklis vidaus degimo ar elektrinis. Vienakaušis ekskavatorius būna universalusis ir specialusis. Universalusis (statybinis) ekskavatorius turi lynų sistemą ar hidrauliškai valdomus 4–5 pagrindinius ir kelis papildomuosius keičiamus darbinius padargus.

Iškastą medžiagą jis perneša tokiu spinduliu, koks yra ekskavatoriaus strėlės ilgis. Pagrindiniai padargai: atvirkštinis kastuvas (jis atsuktas į ekskavatorių, kasa jo kryptimi žemiau ekskavatoriaus stovėjimo lygmens; tinka pamatų duobėms, vamzdynų tranšėjoms kasti), tiesioginis kastuvas (jis nusuktas nuo ekskavatoriaus, kasa gruntą aukščiau ekskavatoriaus stovėjimo lygmens; tinka įvairiems statybos ir kasybos darbams), draglainas (didesnės talpos negu kitų ekskavatorių kaušas, prie ekskavatoriaus kabinamas lynais, kasa gruntą į ekskavatoriaus pusę, žemiau ekskavatoriaus stovėjimo lygmens; naudojamas statyboje ir kasyboje, kur yra daug žemės kasimo darbų, be to, tinka vandeniu apsemtam gruntui kasti), griebtuvas (turi sukiojamas žiaunas, kaip ir draglainas, kabinamas lynais, kasa žemiau ekskavatoriaus stovėjimo lygmens; tinka šuliniams ir kitoms siauroms bei gilioms iškasoms kasti). Su papildomais padargais ekskavatorius gali dirbti kaip kranas, tranšėjų užpiltuvas, kelmarovė, krautuvas, plūktuvas, purentuvas, šlaitų lygintuvas ir kitaip. Specialusis vienakaušis ekskavatorius paprastai skirtas tam tikriems statybos (hidrotechnikos darbų, kelių tiesimo, grovių valymo, tunelių kasimo) ar kasybos (karjerų, durpynų eksploatavimo) darbams, dažniausiai turi vieną tiems darbams tinkamą specializuotą darbinį padargą. Daugiakaušis ekskavatorius gruntą ardo kaušais, pritvirtintais prie grandinės (grandininis ekskavatorius) arba prie rotoriaus (rotorinis ekskavatorius) ir judančiais uždara trajektorija, freza (frezinis ekskavatorius) ar grandikliais (grandiklinis ekskavatorius); iškastas gruntas šalinamas konvejeriu. Kasimo arba ardančiosios dalies (kaušo, frezos, grandiklio) judėjimo kryptis sutampa su ekskavatoriaus judėjimo kryptimi (išilginis ekskavatorius) arba yra jai statmena (skersinis ekskavatorius). Daugiakaušiais ekskavatoriais kasamos tranšėjos inžinerinėms komunikacijoms, melioracijos įrenginiams, jie ypač tinka didelės apimties hidrotechnikos ir atvirosios naudingųjų iškasenų gavybos darbams bei biriosioms medžiagoms krauti sandėliuose.

Pirmasis ekskavatoriaus idėją iškėlė Leonardo da Vinci; jis 16 a. pradžioje nubraižė draglaino schemą. Vienakaušis pusiau pasukamas bėginis ekskavatorius užpatentuotas 1834 Jungtinėse Amerikos Valstijose. Daugiakaušis grandininis ekskavatorius sukonstruotas 1860 Prancūzijoje; naudotas Sueco kanalo statyboje.

2926

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką