Evangelikų Reformatų Bažnyčia

Evangèlikų Reformãtų Bažnýčia, viena protestantų Bažnyčių, išpažįstanti kalvinizmą. Vienija evangelikus reformatus, kongregacionistus, presbiterionus, čekų brolius, valdiečius, atlieka evangelikų reformatų apeigas.

Doktrina

Laikosi doktrinų, išdėstytų Heidelbergo katekizmo (Heidelberger Katechismus 1563), Antrojo Šveicarijos tikėjimo išpažinimo (Confesio helvetica posterior 1566), Westminsterio išpažinimo (Westminster Confession 1647) tikėjimo raštuose. Teologijos pagrindai suformuluoti J. Kalvino Krikščionių tikėjimo išdėstyme (Institutio christianae religionis 1536). Pagal M. Liuterio mokymą, kaip ir evangelikai liuteronai, laikosi reformacijos svarbiausių principų (sola Scriptura, sola fide, sola gratia). Žymiausi teologai: U. Zwingli, H. Bullingeris, J. Kalvinas, T. Beza, J. Knoxas. Evangelikų Reformatų Bažnyčia išsiskiria griežtu mokymu apie predestinaciją – Dievas iš anksto paskiria žmones išganymui ar pasmerkimui, juos apdovanoja ar neapdovanoja tikėjimo, kaip išganymo sąlygos, malone. Dievo malonę laiko neatšaukiama. Atmeta konsubstanciaciją (Jėzaus Kristaus realų ir dvasinį buvimą duonoje ir vyne) Eucharistijoje. Pripažįsta du sakramentus – Krikštą ir Šventąją vakarienę. Bažnyčiai priskiria aukščiausios valdžios vaidmenį.

Struktūra

Evangelikų Reformatų Bažnyčios struktūra – sinodinė kongregacinė. Aukščiausioji institucija – sinodas, kurį sudaro dvasininkai, pasauliečiai delegatai; šaukiami sinodo suvažiavimai. Vykdomoji sinodo institucija – konsistorija ir vyriausiasis superintendentas.

Istorija

Evangelikų Reformatų Bažnyčia susiformavo sujungus cvinglizmo ir kalvinizmo mokymus dokumente Bazelio sandora (Consensus Tigurinus 1549). Susikūrė Šveicarijoje, paplito Jungtinėse Amerikos Valstijose, Olandijoje, Škotijoje,Vengrijoje, Vokietijoje. Įvairių šalių Bažnyčias vienija Pasaulinė Reformatų Bažnyčių Sąjunga (World Alliance of Reformed Churches, WARC); būstinė Ženevoje. Jai priklauso virš 75 mln. tikinčiųjų, 214 Evangelikų Reformatų Bažnyčių iš 106 valstybių.

Evangelikai reformatai Lietuvoje

Lietuvoje evangelikai reformatai ėmė veikti apie 16 a. vidurį, vėliau už evangelikus liuteronus. Reformacijos laikotarpiu buvo gausiausia protestantų bendruomenė. Vilniuje, Kėdainiuose, Biržuose, Slucke, Kaidanavoje (dabar Dzeržynskas, Minsko sritis), Zabłudówe (dabar Palenkės vaivadija), Zabelinoje (dabar Gardino sritis) buvo distriktų centrai. 1557 Vilniuje įvyko pirmasis Lietuvos evangelikų reformatų sinodas. Evangelikų Reformatų Bažnyčia Lietuvoje vadinta Unitas Lithuaniae. Ji siųsdavo atstovus į Lenkijos ir Lietuvos Valstybės generalinius sinodus, bet administraciškai buvo savarankiška. 1565 atsiskyrė arijonai. 1570 Sandomiero susitarimu evangelikai liuteronai ir evangelikai reformatai įsipareigojo gerbti vieni kitų tikėjimą ir apeigas. 1573 Evangelikų Reformatų Bažnyčią Lenkijos ir Lietuvos Valstybėje įteisino Varšuvos konfederacija. 17 a. karai ir kontrreformacija susilpnino Evangelikų Reformatų Bažnyčią Lenkijos ir Lietuvos Valstybėje.

Žymiausi evangelikai reformatai – Mikalojus Radvila Juodasis, Mikalojus Radvila Rudasis ir jų palikuoniai, J. Morkūnas, M. Petkevičius, A. Volanas. Steigtos parapinės mokyklos (pirmoji 1558 Vilniuje). 1553 Brastoje įkurta pirmoji reformatų spaustuvė. 16 a. viduryje S. Zacijaus, A. Trzecieskio ir J. Zarembos parengti ir išleisti pirmieji giesmynai. S. B. Chylinskis, J. J. Quandtas, P. Ruigys, A. F. Šimelpenigis ir kiti vertė Bibliją į lietuvių kalbą. Buvo leidžiamos religinės knygos, 1906–28 – kalendorius, 1922–37 periodinis leidinys Mūsų žodis. Iki II pasaulinio karo buvo apie 10 000 tikinčiųjų.

Sovietų okupacijos metais veikė 5 bažnyčios. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje evangelikai reformatai tapo savarankiška tradicine religine bendruomene.

Yra 9 parapijos ir 1 filija, daugiausia evangelikų reformatų yra Biržų rajono savivaldybėje, Vilniuje, Kėdainiuose, Klaipėdoje; centras – Biržuose (2019). 2011 tikinčiųjų buvo 6731.

Parapijose veikia vaikų, jaunimo, diakoninės grupės, sekmadieninė mokykla (Kaune). Leidžiamas žurnalas Sėjėjas. Dvasininkai rengiami Klaipėdos universitete ir užsienyje.

Nuo 1920 Lietuvos Evangelikų Reformatų Bažnyčia yra Pasaulinės Reformatų Bažnyčių Sąjungos (World Alliance of Reformed Churches) narė.

L: I. Lukšaitė Reformacija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Mažojoje Lietuvoje Vilnius 1999; W. Kriegseisen Ewangelicy polsky i litewscy w epoce saskiej Warszawa 1996.

747

Lietuvos Evangelikų Reformatų Bažnyčia

evangelikų reformatų apeigos

evangelikai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką