globà, neveiksnaus (dėl amžiaus ar psichinės sveikatos) fizinio asmens teisių bei interesų įgyvendinimo, apsaugos ir gynimo forma.

Pagrindiniai požymiai

Apima ir tokio asmens turto globą, bet prireikus turtą valdyti ir tvarkyti gali būti skiriamas turto administratorius. Dažniausiai skiriama teismo.

Vaiko globėjas (rūpintojas; rūpyba) parenkamas atsižvelgiant į jo asmenines savybes, sveikatos būklę, gebėjimą būti globėju (rūpintoju), jo santykius su netekusiu tėvų globos vaiku bei vaiko interesus. Vaiko interesus visada labiausiai atitinka globa šeimoje, todėl dažniausiai globėjo ieškoma tarp giminaičių, po to – globėjų šeimos ar budinčių globotojų.

Globa Lietuvoje

Lietuvoje globą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija (1992), 1961 Hagos konvencija dėl valdžios institucijų teisių ir taikytinos teisės nepilnamečių teisių gynimo srityje, Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001), kiti teisės aktai.

Globėjas yra savo globotinių atstovas ir gina neveiksnių asmenų teises bei teisėtus interesus be specialaus pavedimo. Jis turi teisę atstovaujamo neveiksnaus asmens vardu ir interesais sudaryti visus būtinus sandorius. Globą prižiūri ir kontroliuoja savivaldybių ir apskričių institucijos. Asmenų, teismo pripažintų neveiksniais, esančių gydymo, auklėjimo ar globos įstaigose, globos funkcijas atlieka atitinkama gydymo, auklėjimo ar globos institucija tol, kol paskiriamas nuolatinis globėjas. Globėju gali būti paskirtas veiksnus fizinis asmuo, davęs rašytinį sutikimą.

Skiriant asmenį globėju turi būti atsižvelgiama į jo dorovines ir kitas savybes, galimybę įgyvendinti globėjo finkcijas, jo santykius su asmeniu, kuriam nustatoma globa, ir kita. Globa pasibaigia įsiteisėjus teismo sprendimui pripažinti asmenį veiksniu.

Vaiko globa Lietuvoje

Vaiko globa nustatoma vaikams iki 14 metų. Vaiko globos formos – šeimoje, šeimynoje, vaikų globos institucijoje. Šeima gali globoti ne daugiau kaip 5 vaikus, šeimyna – 6–12 vaikų. Likęs be tėvų globos vaikas valstybinėje ar nevalstybinėje globos įstaigoje apgyvendinamas tik tada, kai nėra galimybės jo globoti šeimoje ar šeimynoje.

Globa gali būti laikinoji ir nuolatinė. Laikinoji globa yra laikinai be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių ir teisėtų interesų atstovavimas bei laikinas gyvenimas šeimoje, šeimynoje ar vaikų globos įstaigoje. Tikslas – grąžinti vaiką į šeimą.

Nuolatinė globa nustatoma be tėvų globos likusiems vaikams, kurie negali grįžti į savo šeimą, nes kyla reali grėsmė vaiko sveikatai ar gyvybei. Tokių vaikų priežiūra, auklėjimas, teisių bei teisėtų interesų atstovavimas ir gynimas pavedamas kitai šeimai, šeimynai ar vaikų globos įstaigai.

Vaiko globos organizavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinti Vaiko globos organizavimo nuostatai (priimti 2002, paskutinį kartą keisti 2019), savo teritorijoje globą organizuoja rajono (miesto) savivaldybės vaiko teisių apsaugos institucija. Vaiko teisių apsaugos institucija bendradarbiauja su vietos savivaldos ir nevalstybinėmis institucijomis bei organizacijomis, susijusiomis su vaiko teisių apsauga.

Nepilnamečiui sukakus 14 metų, jo globa pasibaigia; globėjas tampa nepilnamečio rūpintoju (rūpyba) be papildomo sprendimo.

globėjas; globėjai; vaiko globa

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką