pėdinis, asmuo, paveldintis mirusio asmens turtą, turtines teises ir pareigas (išskyrus turtines teises, neatskiriamai susijusias su palikėjo asmeniu).

Lietuvoje pagal Civilinį kodeksą (2000, įsigaliojo 2001), įpėdiniu galima tapti pagal testamentą ir pagal įstatymą. Įpėdiniai pagal įstatymą paveldi, jeigu palikimas nėra paliktas testamentu.

Testamentu įpėdiniu galima paskirti vieną ar kelis fizinius asmenis, kurie gyvi palikėjo mirties momentu, buvo pradėti jam esant gyvam ir gimė po jo mirties, t. p. testamente gali būti nurodyti dar nepradėti asmenys. Testamentiniais įpėdiniais gali būti juridiniai asmenys, esantys palikėjo mirties momentu arba steigiami vykdant palikėjo testamente išreikštą valią, t. p. valstybė, savivaldybė. Palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą.

Paveldint pagal įstatymą įpėdiniais gali būti fiziniai asmenys (giminaičiai pagal kilmę, įvaikiai, įtėviai), t. p. valstybė. Pagal pirmenybės teisę priimti palikimą įpėdiniai Civiliniame kodekse suskirstyti į 6 eiles: 1 eilės įpėdiniai – palikėjo vaikai (įvaikiai), 2 eilės – tėvai (įtėviai) ir vaikaičiai, 3 eilės – palikėjo seneliai ir senelės, provaikaičiai, 4 eilės – palikėjo broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės, 5 eilės – palikėjo brolio ir sesers vaikai, t. p. tėvo ir motinos broliai ir seserys, 6 eilės – palikėjo tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai. Palikėją pergyvenęs sutuoktinis t. p. tampa įpėdiniu pagal įstatymą kartu su 1 ir 2 eilės įpėdiniais (jei jų yra). Su 1 eilės įpėdiniais jis paveldi 1/4 palikimo, jei įpėdinių ne daugiau kaip 3 (neįskaitant jo paties). Jei įpėdinių daugiau kaip 3, sutuoktinis paveldi lygiomis dalimis su kitais įpėdiniais. Jei sutuoktinis paveldi su 2 eilės įpėdiniais, jam priklauso pusė palikimo. Nesant 1 ir 2 eilės įpėdinių, sutuoktinis paveldi visą palikimą. 2 eilės įpėdiniai paveldi tik nesant 1 eilės įpėdinių arba jiems nepriėmus ar atsisakius palikimo, t. p. jei iš jų teismo atimta paveldėjimo teisė (pvz., už kėsinimąsi tyčia atimti palikėjui ar jo įpėdiniui gyvybę arba kėsinimąsi į šių asmenų gyvybę ir kita). Atitinkamai kiekvienos kitos eilės įpėdiniai paveldi, jeigu palikimo nepaveldi pirmesnės eilės įpėdiniai.

Mirus asmeniui, kai nėra paveldėtojų pagal įstatymą ir pagal testamentą, palikimą paveldi valstybė.

569

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką