Butler Joseph (Džozefas Bãtleris) 1692 05 18Wantage (Berkšyro grafystė) 1752 06 16Bath, anglų filosofas ir teologas. Dr. (1733). 1718 baigė Oksfordo universitetą, įšventintas anglikonų kunigu. Nuo 1736 karaliaus Jurgio II dvaro kapelionas. Bristolio (1738–50), Durhamo (1750–52) vyskupas. Šv. Pauliaus katedros Londone diakonas (1740–50).

Etika

J. Butleris neigiamai vertino etinį egoizmą, kurį veikale Leviatanas (1651) skleidė T. Hobbesas, bei hedonizmą, kurio laikėsi B. de Mandevilleʼis. J. Butlerio požiūriu, nei savi interesai, nei malonumai nėra svarbiausi asmens elgesio motyvai. Žmogaus prigimtis yra sudėtinga, elgesio motyvai turi keturių lygmenų hierarchinę sistemą, kurią sudaro momentiniai norai, jausmai ir aistros (žemiausias lygmuo), savimeilė (laimės poreikis, dėl kurio atsisakoma momentinių norų), geranoriškumas ir sąžinė (aukščiausias). Sąžinė yra intuityvus ir refleksyvus gebėjimas, skirtas savo veiksmams savaime (bet ne pagal jų padarinius) įvertinti. Paklusti šiai hierarchinei sistemai, kurioje lemiamą galią turi sąžinė, reiškia elgtis natūraliai ir dorai. Blogis yra nenatūralus.

Joseph Butler (dailininkas Johnas Vanderbankas, aliejus, 18 a., Aucklando pilies kolekcija)

Kritiškai vertino J. Lockeʼą ir jo įtakingą asmens tapatybės teoriją, pagrįstą atsiminimais. J. Butlerio manymu, pati sąmonė mums atskleidžia, kad esame fundamentaliai nekintančios dvasinės būtybės.

Deizmo kritika

J. Butleris kritikavo deizmo atstovus, atsisakiusius apreiškimo doktrinos ir Dievo buvimą grindžiančius tik racionaliu gamtos pažinimu. Anot J. Butlerio, kasdieniame gyvenime dažniausiai susiduriama ne su tikrais ir tiksliais faktais, bet su įvairaus laipsnio tikimybe, todėl ir religijos dalykuose turėtų būti suvokiamos proto galimybių ribos. Šių ribų supratimas turėtų skatinti rimtai vertinti apreiškimo teiginius, net jei jie iš pirmo žvilgsnio nėra tikėtini.

Turėjo įtakos D. Humeʼui, T. Reidui, H. Sidgwickui, J. H. Newmanui.

Veikalai

Parašė veikalus: Penkiolika pamokslų, paskelbtų Ritinių koplyčioje (Fifteen Sermons preached at the Rolls Chapel 1726), Natūralios ir apreikštos religijos bei gamtos sandaros ir eigos analogija (The Analogy of Religion, Natural and Revealed, to the Constitution and Course of Nature 1736), Šeši pamokslai, paskelbti viešomis progomis (Six Sermons Preached on Publick Occasions 1749).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką