káltinamasis, asmuo, dėl kurio įstatymo nustatyta tvarka yra surašytas prokuroro kaltinamasis aktas ar pareiškimas nubausti asmenį teismo baudžiamojo įsakymo tvarka. Teismui priėmus apkaltinamąjį nuosprendį kaltinamasis tampa nuteistuoju, išteisinamąjį – išteisintuoju.

Kaltinamojo teisės ir pareigos Lietuvoje

Lietuvoje, pagal Baudžiamojo proceso kodeksą (2002, įsigaliojo 2003), kaltinamasis turi teisę į per kuo trumpiausią laiką lygybės ir viešumo sąlygomis nepriklausomo ir nešališko teismo teisingai išnagrinėtą bylą, žinoti, kuo kaltinamas, ir gauti kaltinamojo akto nuorašą, susipažinti teisme su bylos medžiaga, nustatyta tvarka pasidaryti reikiamų dokumentų išrašus arba nuorašus, nedelsiant nuo sulaikymo ar pirmosios apklausos turėti gynėją, vertėją, pateikti prašymus, pareikšti nušalinimus, teikti įrodymus ir dalyvauti juos tiriant, teisminio nagrinėjimo metu užduoti klausimus kitiems proceso dalyviams, duoti parodymus ir užduoti klausimus, duoti paaiškinimus apie teismo tiriamos bylos aplinkybes ir pareikšti savo nuomonę dėl kitų teisminio nagrinėjimo dalyvių pareikštų prašymų, tylėti ir (ar) atsisakyti duoti parodymus apie savo paties galimai padarytą nusikalstamą veiką, kreiptis į teismą paskutiniu žodžiu, apskųsti teismo nuosprendį, nutartis, nekontroliuojamai bendrauti su gynėju ir kita.

Kaltinamasis turi ir procesinių pareigų: vykdyti jam paskirtas kardomosios priemonės sąlygas, atvykti į teismą ir dalyvauti bylą nagrinėjant teisme, laikytis teismo posėdžio tvarkos ir kita.

Veiksmai teisme

Teismo nutartimi kaltinamasis gali būti fotografuojamas, filmuojamas, matuojamas, gali būti paimami jo rankų atspaudai ir pavyzdžiai genetinei daktiloskopijai. Naudodamasis suteiktomis teisėmis kaltinamasis gali reikalauti tęsti baudžiamąjį procesą, jei nagrinėjimo teisme metu paaiškėja, kad dėl jo galimai padarytos nusikalstamos veikos yra suėjęs patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminas. Tokiu atveju teismas baigia nagrinėti bylą ir nuosprendžiu ją nutraukia arba priima išteisinamąjį nuosprendį. Išteisinamasis nuosprendis priimamas ir tuo atveju, jei nagrinėjant bylą teisme paaiškėja, kad kaltinamasis nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Jei bylą nagrinėjant teisme kaltinamasis miršta, procesas nutraukiamas, išskyrus tuos atvejus, kai byla reikalinga mirusiajam reabilituoti arba kitų asmenų bylai atnaujinti dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių.

Nepilnamečiui kaltinamajam byloje atliekamas individualus vertinimas apibendrinant informaciją apie jo asmenybę, aplinką ir nepilnamečio poreikius apsaugos, švietimo ir socialinės integracijos srityse.

2238

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką