kãro mokyklà, karininkų ir įvairių karybos sričių specialistų rengimo mokykla.

Karo mokyklų rūšys

Būna aukštoji ir aukštesnioji (karo akademija, aukštoji karo mokykla, aukštieji karininkų kursai, karo mokykla, karininkų kursai).

Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, karininkus su aukštuoju ir viduriniu išsilavinimu rengia įvairios aukštosios ir vidurinės karo mokyklos – akademijos, institutai, koledžai.

Žymesnės pasaulio karo mokyklos

Žymesnės karo mokyklos: Jungtinėse Amerikos Valstijose – Jungtinių Amerikos Valstijų karo akademija (įkurta 1802, West Pointas), Jungtinių Amerikos Valstijų jūrų karo akademija (įkurta 1842, Annapolis), Jungtinių Amerikos Valstijų aviacijos karo akademija (įkurta 1954, Colorado Springsas); Didžiojoje Britanijoje – Karališkoji karo akademija (įkurta 1802, Sandhurstas), Jūrų karo koledžas (įkurtas 1905, Dartmouthas), Karališkasis aviacijos koledžas (įkurtas 1920, Cranwellis); Prancūzijoje – Aviacijos karo mokykla (įkurta 1935, Versalis), Jūrų karo mokykla (įkurta 1830, Brestas).

2338

Karo mokyklos Lietuvoje

Lietuvoje karo mokyklų kūrimo idėjos buvo žinomos jau 16 a., kai dėl karybos raidos valdovams, taip pat didikams ir bajorams, siekiant valstybinės ir karinės karjeros, prireikė tam tikrų bendrojo parengimo ir specifinių žinių. Abiejų Tautų Respublikos valdovas Henrikas Valua, o nuo 17 a. pradžios visi Abiejų Tautų Respublikos valdovai pasirašydavo pasižadėjimą įkurti karo mokyklą. Buvęs Abiejų Tautų Respublikos valdovas Stanislovas Leščinskis savo hercogystės sostinėje Lunéville’yje vietoj dviejų iki tol gyvavusių bajorų mokyklų 1737 įkūrė kadetų korpusą, kuriame buvo numatyta vietų Abiejų Tautų Respublikos bajoraičiams. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didysis etmonas M. K. Radvila savo privačiose valdose 1747 įkūrė kadetų korpusą (nuo 1750 – Artilerijos ir inžinerijos mokykla), kuriame buvo rengiami milicijos karininkai. Atskirą korpusą buvo įkūręs J. F. Radvila. 1774 karo mokyklą įkūrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininkas A. Tyzenhauzas. Vėliau jos pagrindu karo mokykla buvo įkurta Vilniuje.

Žymiausia karininkų rengimo institucija buvo 1765 įkurta Varšuvos riterių mokykla (Kadetų korpusas). Lietuvos iždas mokėjo trečdalį jo išlaidų; šioje karo mokykloje mokėsi T. A. B. Kosciuška, J. Jasinskis, K. N. Sapiega ir kiti žinomi 18 a. pabaigos–19 a. pirmos pusės kariniai, politiniai ir visuomenės veikėjai. Ilgametis karo mokyklos viršininkas buvo A. K. Čartoriskis.

20 a. Lietuvoje veikė Aukštieji karininkų kursai, Aukštoji karo mokykla, Karo mokykla, Karo aviacijos mokykla,

21 a. pradžioje veikia Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykla.

2156

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką