„Keturiolika punktų“

„Keturiolika punktų“ (angl. Fourteen Points), Wilsono „Keturiolika punktų“, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento T. W. Wilsono pasiūlyti principai, kurie turėjo tapti I pasaulinį karą užbaigsiančios taikos pamatais. Paskelbti per 1918 01 08 bendrą Kongreso sesiją. Keturiolika punktų buvo ilgametės T. W. Wilsono greito karo užbaigimo politikos padarinys.

Siūlymai

T. W. Wilsonas siūlė: uždrausti slaptąją diplomatiją, paskelbti laisvą laivybą jūrose (išskyrus vidaus jūras) taikos ir karo metu, panaikinti tarptautinės prekybos barjerus ir sukurti vienodas sąlygas prekybai, apriboti ginkluotę iki vidaus saugumui palaikyti reikiamo dydžio, sureguliuoti kolonijų klausimus derinant jų gyventojų ir metropolijų interesus, išvesti užsienio valstybių kariuomenes iš Rusijos ir leisti jai pasirinkti valdymo formą, išvesti užsienio kariuomenes iš Belgijos ir Prancūzijos, pagal aiškias tautines ribas nustatyti Italijos sienas, suteikti autonomiją Austrijos‑Vengrijos tautoms, išvesti užsienio kariuomenę iš Serbijos, Juodkalnijos, Rumunijos, suteikti Serbijai išėjimą į jūrą, Turkijos valdose suteikti tautoms apsisprendimo laisvę, paskelbti Dardanelų sąsiaurį atviru visų šalių laivams, neabejotinai lenkų gyvenamose žemėse įkurti Lenkijos valstybę, įkurti tautoms atstovaujančią tarptautinę organizaciją, kuri garantuotų jų politinę nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą.

Thomas Woodrow Wilsonas apie 1914

Programos vertinimas ir įtaka

Šioje programoje parodytas idealizmas sulaukė tarptautinio pritarimo, T. W. Wilsonas kurį laiką buvo pripažintas sąjungininkų moraliniu lyderiu, bet idėjų praktinis įgyvendinimas susidūrė su daugelio valstybių vadovų pasipriešinimu, kuris atsispindėjo karą laimėjusių Europos valstybių slaptuose susitarimuose. 1918 10 Vokietijos vyriausybė pasiūlė Keturiolika punktų paremtas taikos derybas ir vėliau priekaištavo dėl Versalio taikos sutarties neatitikimo šiai programai. Praktiškai buvo įgyvendintas tik paskutinis siūlymas, pagal kurį 1919 įkurta Tautų Sąjunga.

Keturiolikos punktų tekstas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką