kontãktiniai lšiai, optinės korekcijos priemonė, dedama ant akies ragenos. Kontaktiniai lęšiai yra dubenėlio formos maždaug akies ragenos dydžio skaidrios plėvelės.

Kontaktiniai lęšiai gali būti kieti ir minkšti. Kieti kontaktiniai lėšiai gaminami iš plastiko, jie yra kiek mažesni negu ragena, naudojami retai (dažniausiai keratokonusui, didelio laipsnio astigmatizmui koreguoti). Minkšti kontaktiniai lęšiai naudojami dažniausiai, jie pagaminti iš hidrogelio arba silikoninio hidrogelio, sudėtyje turi vandens, dėl to yra lankstūs, geriau prisitaiko prie ragenos formos. Minkštų kontaktinių lęšių skersmuo šiek tiek didesnis negu ragenos. Pagal laužiamąją gebą kontaktiniai lęšiai gali būti sferiniai, astigmatiniai (toriniai), progresiniai. Minkšti kontaktiniai lęšiai gali būti ir kosmetiniai – juose esantys piešiniai gali keisti akies spalvą, paslėpti ragenos randus. Lęšius reikia keisti atsižvelgiant į medžiagą, iš kurios jie pagaminti – kas metus, ketvirtį, mėnesį, kasdien. Miegoti naktį galima tik su silikoniniais hidrogeliniais kontaktiniais lęšiais ir tik jei nurodyta gamintojo.

kontaktiniai lęšiai

Kontaktinius lęšius parenka akių gydytojas – nustato reikiamą stiprumą, gaubtumą, skersmenį. Kontaktinių lęšių priežiūrai naudojami specialūs tirpalai, kuriuose jie dezinfekuojami, nuvalomos apnašos; kartu gali būti naudojamos dirbtinės ašaros. Dėvint kontaktinius lęšius reikia laikytis gamintojo nurodyto dėvėjimo režimo ir asmens higienos taisyklių. Neteisingai naudojant kontaktinius lęšius gali kilti komplikacijų: infekcinis ar neinfekcinis ragenos uždegimas, ragenoje gali susidaryti kraujagyslės, ragenos drumstys.

Silikoniniai hidrogeliniai kontaktiniai lęšiai gali būti naudojami ir ragenos žaizdoms, erozijoms gydyti.

Istorija

Kontaktinius lęšius 1508 pirmasis aprašė ir brėžinius sukūrė L. da Vinci. 1827 anglų astronomas J. F. W. Herschelis aprašė stiklinius kontaktinius lęšius. 1888 vokiečių oftalmologas Adolfas Gastonas Fickas sukonstravo ir sumontavo pirmuosius kontaktinius lęšius. Jie buvo pagaminti iš stiklo ir laikomi akyje iki kelių valandų. 19 a. pradėta rankomis gaminti stiklinius kontaktinius lęšius. 5 dešimtmečio pabaigoje buvo gaminami lęšiai naudojant specialų plastiką. Atsirado galimybė sumažinti lęšių dydį ir juos buvo galima nešioti apie 10–12 valandų. 1910–20 kontaktinius lęšius masiškai gaminti pradėjo vokiečių įmonė Carl Zeiss. 1949 buvo sukurti pirmieji rageniniai kontaktiniai lęšiai. Vėliau buvo gaminami pusiau minkšti kontaktiniai lęšiai iš polimerų, turinčių gelio pagrindą.

21 a. pradžioje atsirado silikono hidrogelio kontaktiniai lęšiai. Juos galima nešioti neišsiimant iki 30 parų. Lietuvoje kontaktinius lęšius 1930 Kaune pavieniams ligoniams pradėjo taikyti P. Avižonis (naudojo Carl Zeiss įmonės lęšius).

kontaktiniai lęšiai

2146

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką