kratos ir poėmio tvarka

kratõs ir póėmio tvarkà, procesinės prievartos priemonių naudojimas, taikomas siekiant surasti nusikalstamos veikos įrankių, nusikalstamu būdu gautų ar įgytų daiktų, dokumentų ar daiktų, galinčių turėti reikšmės nusikalstamai veikai tirti, ir juos paimti, kai tiksliai žinoma, kur jie yra ar kas juos turi.

Kratos darymo pagrindai Lietuvoje

Lietuvoje Baudžiamojo proceso kodeksas (2002, įsigaliojo 2003) nustato, kad krata ir poėmis daromi tik esant teismo nutarčiai. Neatidėliotinais atvejais krata ar poėmis gali būti daromi ir be ikiteisminio tyrimo teisėjo nutarties – kai per vėlai padarius kratą ar poėmį ikiteisminiam tyrimui gali atsirasti rimtų kliūčių (pvz., bus sunaikinti nusikalstamos veikos įrankiai, priemonės, paslėptas lavonas). Tokiu atveju apie atliktą kratą ar poėmį per kuo trumpiausią laiką pranešama ikiteisminio tyrimo teisėjui, įgaliotam spręsti klausimus, susijusius su šių procesinės prievartos priemonių taikymu. Jei ikiteisminio tyrimo teisėjas kratos ar poėmio teisėtumo nepatvirtina, visi kratos ar poėmio metu paimti daiktai grąžinami, o šių procesinių prievartos priemonių taikymo rezultatais negali būti remiamasi kaip įtariamojo ar kaltinamojo kaltumą pagrindžiančiais duomenimis.

Teismo nutartis, neatidėliotinais atvejais – prokuroro ar ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimas, paskelbiami ir įteikiami prieš pradedant naudoti šias procesines prievartos priemones.

Kratą ar poėmį atlieka ikiteisminio tyrimo pareigūnas. Kratos ir poėmio atlikimas ir jų rezultatai fiksuojami protokole. Krata ir poėmis negali būti daromi remiantis kriminalinės žvalgybos informacija. Paimtų pašto siuntų turinį gali tikrinti tik prokuroras, teisėjas ar teismas.

Kratos ir poėmio atlikimas

Darant kratą ar poėmį turi dalyvauti kviestiniai, o jei jų nėra, dalyvaujančiųjų prašymu daromas garso ir vaizdo įrašas. Kratos ar poėmio metu gali būti draudžiamas asmenų judėjimas ir susižinojimas, o vieta gali būti apsupta. Krata ir poėmis nakties metu daromi tik neatidėliotinais atvejais.

Kratos ar poėmio pradžioje pareikalaujama atiduoti nutartyje ar nutarime nurodytus daiktus, dokumentus ar nurodyti besislapstančio asmens buvimo vietą. Jei atsisakoma atidaryti užrakintas patalpas ar talpyklas, pareigūnas turi teisę jas atidaryti jėga (turi būti stengiamasi padaryti kuo mažiau žalos). Paimtinus daiktus ar dokumentus turintys asmenys privalo nekliudyti poėmį atliekantiems pareigūnams. Neatiduodami pareigūnams paimtini daiktai ar dokumentai gali būti paimami prievarta. Be tyrimui reikšmingų daiktų ar dokumentų, turi būti paimta ir tai, kas uždrausta apyvartoje (pvz., neteisėtai laikomi ginklai, sprogmenys, narkotinės ar psichotropinės medžiagos). Visi paimti daiktai ir dokumentai nurodomi protokole ar protokolo apyraše, jie supakuojami ir užantspauduojami.

Protokolo ir apyrašo egzemplioriai paliekami asmeniui, pas kurį buvo daroma krata ar poėmis.

Asmens krata

Asmens krata gali būti daroma be nutarties ar nutarimo ir tik asmens sulaikymo ar suėmimo metu, arba kai yra pakankamas pagrindas manyti, kad patalpoje ar kitoje vietoje, kur daroma krata, esantis asmuo slepia prie savęs daiktus ar dokumentus, galinčius turėti reikšmės nusikalstamai veikai tirti. Asmens kratą gali atlikti tik tos pačios lyties asmuo.

Krata ir poėmis diplomatinėje atstovybėje

Patalpõs, kurioje yra diplomatinė atstovybė arba kurioje gyvena diplomatinės atstovybės nariai ir jų šeimos, krata ar poėmis daromi tik diplomatinių atstovų prašymu ar sutikimu ir tik dalyvaujant prokurorui bei Lietuvos užsienio reikalų ministerijos atstovui. Draudžiama daryti kratą asmenų, kurie Lietuvoje turi diplomatinę neliečiamybę, ir naktį, išskyrus neatidėliotinus atvejus.

Krata ir poėmis pas dirbančius su viešąja informacija

Darant kratas ar poėmius viešosios informacijos rengėjų, skleidėjų, jų dalyvių, žurnalistų darbo, gyvenamosiose, pagalbinėse patalpose, transporto priemonėse, būtina užtikrinti šių asmenų informacijos šaltinio paslapties apsaugos garantijų laikymąsi. Visais atvejais būtinas žurnalistų ir leidėjų organizacijų atstovų susirinkimo įgalioto atstovo arba šių patalpų, transporto priemonės savininko ar naudotojo pasiūlyto kviestinio dalyvavimas.

Krata ir poėmis pas prokurorą ir advokatą

Pas prokurorą krata ar poėmis daromi tik prokuroro sutikimu. Sutikimas nereikalingas, jei generalinis prokuroras pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl prokuroro padarytos nusikalstamos veikos arba prokuroras užkluptas darant nusikalstamą veiką ar tuoj po jos.

Krata ar poėmis praktikuojančio advokato darbo vietoje, gyvenamosiose patalpose, transporto priemonėje daroma tik dalyvaujant Lietuvos advokatūros Advokatų tarybos nariui arba jos įgaliotam advokatui, kuris užtikrina, kad nebūtų paimti dokumentai, nesusiję su advokatui pareikštais įtarimais ar kaltinimais.

Krata ir poėmis pas teisėją

Kratos ir poėmio ypatumai teisėjo gyvenamosiose ar tarnybinėse patalpose, teisėjo asmeniniame ar tarnybiniame automobilyje, ar kitoje asmeninėje susisiekimo priemonėje, arba darant teisėjo asmens kratą t. p. buvo reglamentuoti, tačiau Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2020 03 20 nutarimu konstatavo, kad toks teisinis reglamentavimas prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, nes jis įtvirtina platesnio pobūdžio teisėjo imunitetą, nei nustatyta pačioje Konstitucijoje.

2238

Poėmis tiriant administracinį nusižengimą

Administracinių nusižengimų kodekse (2015, įsigaliojo 2017) nustatyta, kad administracinį nusižengimą tiriantis pareigūnas gali daryti poėmį, kai reikia paimti daiktus ar dokumentus, turinčius reikšmės administracinio nusižengimo tyrimui, ir yra žinoma, kur yra jie, arba asmuo, kuris juos turi.

Poėmis daromas apylinkės teismo nutartimi (neatidėliotinais atvejais poėmis gali būti daromas administracinį nusižengimą tiriančio pareigūno patvarkymu; šiuo atveju per 3 darbo dienas nuo poėmio padarymo turi būti gautas apylinkės teismo teisėjo patvirtinimas dėl padaryto poėmio teisėtumo). Asmenys, turintys paimtinus daiktus ar dokumentus, privalo nekliudyti poėmį darantiems atsakingiems asmenims.

Poėmis atliekamas Baudžiamojo proceso kodekse nustatyta tvarka. Dėl poėmio surašomas protokolas, kuriame nurodomi paimti daiktai ir dokumentai ir aprašyti pagrindiniai jų požymiai (jei poėmio metu jokie daiktai ir dokumentai nebuvo paimti, tai nurodoma protokole). Vienas poėmio protokolo egzempliorius paliekamas asmeniui, pas kurį buvo daromas poėmis.

-krata; -poėmis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką