kỹšis, turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui forma išreikštas neteisėtas ar nepagrįstas atlygis už pageidaujamą valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens teisėtą ar neteisėtą veikimą arba neveikimą vykdant įgaliojimus, t. p. ir už išimtinę padėtį ar palankumą.

Kyšiu gali būti turtinę vertę turintys materialūs daiktai (pvz., pinigai, buitiniai prietaisai, brangenybės, automobiliai, nekilnojamasis turtas, ginklai, narkotinės ar psichotropinės medžiagos), turtinę vertę turinčios paslaugos (pvz., automobilio, namo remontas, pinigais vertinamos seksualinės paslaugos), teisė į turtą (pvz., banko sąskaitoje esantys negryni pinigai, dovanų čekiai, elektroniniai pinigai), t. p. bet kokią kitą asmeninę naudą suteikiantys daiktai, paslaugos ar objektai, kurie gali neturėti turtinės vertės (pvz., teigiamas asmens pristatymas žiniasklaidoje, pareigų paaukštinimas, aukštesnio karinio laipsnio ar tarnybinio rango suteikimas, reikšmingą asmeninę vertę turintys materialaus pasaulio objektai).

Jungtinių Tautų vertinimu kasmet pasaulyje kyšiams išleidžiama apie 2 trln. Jungtinių Amerikos valstijų dolerių.

Lietuvoje pagal Baudžiamąjį kodeksą (2000, įsigaliojo 2003) kyšis yra tokių korupcinių nusikaltimų (korupcija), kaip kyšininkavimas (kyšio priėmimas), prekyba poveikiu ir papirkimas (kyšio davimas) dalykas. Jei kyšio vertė yra mažiau kaip 1 minimalus gyvenimo lygis (MGL), šios nusikalstamos veikos kvalifikuojamos kaip baudžiamasis nusižengimas.

2238

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką