Laisvės kovos kryžius

Láisvės kovõs krỹžius, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio dalyvių partizanų karinio narsumo žymuo.

Žalgirio rinktinės Vyčio kuopos kovotojo Juozo Armonaičio (slapyvardis Triupas) apdovanojimo juostele Už narsumą raštas, pasirašytas Žvejo (Antano Baltūsio)

Žalgirio rinktinės Vyčio kuopos kovotojo Juozo Armonaičio (slapyvardis Triupas) apdovanojimo juostele Už narsumą raštas, pasirašytas Žvejo (Antano Baltūsio)

Nuo 1947 pabaigos teiktas Pietų Lietuvos srities Dainavos apygardos ir Tauro apygardos pasižymėjusiems kovotojams. Iš pradžių Dainavos apygardoje buvo apdovanojama juostelėmis Už narsumą ir Už uolumą (kiekviena trijų laipsnių). 1949 02 16 Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos Prezidiumas juosteles pakeitė į trijų rūšių Laisvės kovos kryžius: Laisvės kovos kryžių su kardais, teikiamą už drąsą bei narsumą, pasiaukojimą ir nuopelnus per kautynes, Laisvės kovos kryžių su ąžuolo lapais – už organizacinius nuopelnus, Laisvės kovos kryžių su kardais ir ąžuolo lapais – tiems, kurie apdovanojami to paties laipsnio Laisvės kovos kryžiumi su kardais ir su ąžuolo lapais. Visi trys Laisvės kovos kryžiai buvo trijų laipsnių. Nuo 1950 10 07 žymenį sudarė: 1 ir 2 rūšies trijų laipsnių Laisvės kovos kryžius ir trijų laipsnių tų pačių rūšių Laisvės kovos kryžiaus medalis. Laisvės kovos kryžiaus statute numatyta, kad partizaninės kovos sąlygomis nesant galimybės pagaminti reikiamą kiekį kryžių, teikiami tik apdovanojimo pažymėjimai ir atitinkamo laipsnio ir rūšies vadinamosios baretės (10 mm pločio juostelės), prisegamos prie krūtinės ar ant rankovės.

L: S. Sajauskas Lietuvos partizanų žymenys. 1945–1954 / Atmintinė Marijampolė 2003.

2422

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką