Liškiavos alkakalnis

Liškiavos alkakalnis

mitologinis akmuo su jaučio pėda

Liškiavõs alkãkalnis, alkakalnis Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje, Liškiavos kaimo (Merkinės seniūnija) pietiniame pakraštyje, į šiaurės vakarus nuo Nemuno ir Kriūčiaus santakos, Nemuno kairiajame krante, greta Liškiavos piliakalnio. Dar vadinamas Bažnyčios kalnu.

Iš pietų Liškiavos alkakalnį juosia Nemunas, iš rytų – Kriūčiaus, iš šiaurės vakarų, šiaurės ir šiaurės rytų – Žvėrinčiaus slėnis, iš vakarų pusės yra dauba. Nuo upių pusės šlaitai statūs, 10–20 m aukščio, vakarinis šlaitas – nuolaidus. Viršūnės aikštelė netaisyklingo trikampio formos (apie 150 m ilgio). Kalvos rytiniame šlaite, apie 5 m žemiau aikštelės krašto, yra terasa, šiaurės rytiniame šlaite – senojo įvažiavimo į aikštelę vieta.

Manoma čia buvus gamtameldžių šventvietę, kurios vietoje po krikščionybės įvedimo Lietuvoje (1387) pastatyta krikščionių bažnyčia; Liškiavos alkakalnio papėdėje Nemune rastas mitologinis akmuo su jaučio pėda (26 cm ilgio ir 15 cm pločio).

Paminklų restauravimo institutas 1975 Liškiavoje atliko archeologinius tyrimus (vadovas Juozas Markelevičius). Nustatyta, kad ant kalno, aikštelės šiauriniame pakraštyje, 15 a. antroje pusėje–16 a. pirmoje pusėje buvusi medinė bažnyčia, 16 a. viduryje ji sudegė, netrukus atstatyta, prie jos įrengtos kapinės. 17 a. pradžioje bažnyčiai nugriuvus aikštelės pietinėje, pietrytinėje ir vakarinėje dalyje buvo pastatyti dvaro rūmai, kurie priklausė Liškiavos valdytojui Mikalojui Pranskevičiui-Radziminskiui; 17 a. pabaigoje sudegė.

Rasta 15 a. antros pusės ir 16 a. vidurio bažnyčios ir kiemo akmenų grindinio liekanų, Aleksandro denarų, žiestosios keramikos, apie 3 m pločio tašytų akmenų plokščių (juosė bažnyčią), vinių, durų ir langų apkaustų, langų vitražo švininių rėmų ir stiklo, Jono Kazimiero monetų, polichrominių koklių, stiklo indų šukių. Aptikta kapų; vyro ir moters kapai rasti prie apsidės, trijų kapų liekanų rasta Liškiavos alkakalnio rytinėje terasoje; viename kape buvo Žygimanto Augusto 1570 dvidenaris. Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

3049

Bažnyčios kalnas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką