Maastrichto konvergencijos kriterijai

Maastrichto konvergencijos kriterijai (Mãstrichto konvergeñcijos kritèrijai), Maastrichto kriterijai (Mãstricto kritèrijai), privalomos sąlygos, pagal kurias nustatoma, kada Europos Sąjungos šalis narė gali pereiti į Ekonominės ir pinigų sąjungos vadinamąjį trečiąjį etapą, tai yra įsivesti eurą.

Yra 5 Maastrichto konvergencijos kriterijai: infliacijos lygis, fiskalinis deficitas (biudžeto deficitas ir valstybės skola), valiutos kurso svyravimai, ilgalaikės palūkanų normos ir teisinės bazės atitiktis Ekonominės ir pinigų sąjungos reikalavimams. Maastrichto konvergencijos kriterijai nustatyti Maastrichto sutartimi.

Europos Sąjungos šalių narių, siekiančių Maastrichto konvergencijos kriterijų atitikties, infliacija turi būti ne daugiau kaip pusantro procentinio punkto didesnė nei trijų mažiausią infliaciją turinčių Europos Sąjungos šalių narių infliacijos rodiklių vidurkis. Metinis šalies narės biudžeto deficitas negali viršyti 3 % BVP praėjusių fiskalinių metų pabaigoje (arba reikalaujama pasiekti lygį, artimą 3 %, laikina išimtis leidžiama išskirtiniu atveju). Valstybės skola neturi viršyti 60 % BVP praėjusių fiskalinių metų pabaigoje (jei šio rodiklio negalima pasiekti dėl tam tikrų sąlygų, skola turi būti mažinama, taip pat turi būti įsipareigojama, kad tinkamas lygis bus pasiektas per nustatytą laikotarpį). Šalis narė privalo dalyvauti Europos pinigų sistemos vadinamajame Valiutų kursų mechanizme dvejus pastaruosius metus ir per šį laikotarpį būti nedevalvavusi savo valiutos. Nominali ilgalaikių paskolų palūkanų norma turi būti ne daugiau kaip dviem procentiniais punktais didesnė nei trijose geriausius rodiklius turinčiose šalyse narėse (atsižvelgiant į infliaciją). Šalių narių teisės aktai turi atitikti Europos Sąjungos sutarties nuostatas (ypač nuostatas dėl centrinio banko nepriklausomumo), taip pat Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto nuostatas.

Maastrichto konvergencijos kriterijų nustatymo tikslas – išlaikyti kainų stabilumą euro zonoje prie jos prisijungiant naujoms valstybėms narėms.

Lietuva siekė įsivesti eurą 2007, bet dėl Maastrichto konvergencijos kriterijų neatitikimo tai buvo atidėta (2014 Lietuva atitiko šiuos kriterijus ir 2015 įsivedė eurą).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką