mško kenkjai, gyvūnai, daugiausia vabzdžiai, pažeidžiantys miško medžius ir krūmus. Skirstomi į 5 grupes: spyglių ir lapų, liemenų, jaunuolynų, šaknų, vaisių ir sėklų.

Spyglių ir lapų kenkėjai

Spyglių ir lapų kenkėjai priklauso drugių (bangasparniai, verpikai, pelėdgalviai, sprindžiai, lapsukiai), plėviasparnių (tikrieji pjūkleliai, pjūkleliai audėjai) ir vabalų (lapgraužiai, straubliukai) būriams. Graužia spyglius ir lapus, palankiomis sąlygomis masiškai dauginasi.

tuopinis lapgraužis (Chrysomela populi)

kvapiojo medgręžio (Cossus cossus) lerva

Liemenų kenkėjai

Liemenų kenkėjai priklauso kinivarpų (žievėgraužis tipografas, eglinis poligrafas, mažasis ir didysis kirpikai, margasis karnagraužis, guobiniai balangraužiai), ūsuočių (pušinis ir eglinis ožiaragiai), ragauodegių (eglinis ir pušinis ragauodegiai), medgręžių (kvapusis medgręžis) šeimoms. Lervos ar vikšrai graužia takus medžių žievėje, balanoje ar medienoje. Pažeisti medžiai dažnai nudžiūva.

žievėgraužio tipografo (Ips typographus) pažeistos eglės (2020, Belovežo giria, Lenkija)

žievėgraužio tipografo nugraužta eglės žievė

Jaunuolynų kenkėjai

Jaunuolynų kenkėjai daugiausia priklauso straubliukų, žieviablakių ir lapsukių (evetrijos) šeimoms. Graužia spyglius, ūglius, pumpurus, liemenis. Pažeisti medeliai nudžiūsta arba krūmijasi, tampa sausaviršūniai.

Šaknų kenkėjai

Šaknų kenkėjai priklauso tiesiasparnių (paprastasis kurklys), vabalų (grambuoliai, spragšiai, juodvabaliai), dvisparnių (ilgakojai uodai) būriams. Kenkia spygliuočių daigams, jaunuolynams, spygliuočiams.

paprastasis kurklys (Gryllotalpa gryllotalpa)

paprastasis grambuolys (Melolontha melolontha)

Vaisių ir sėklų kenkėjai

Vaisių ir sėklų kenkėjai priklauso lapsukių (kankorėžinis stagargraužis, gilinis vaisėdis), ugniukų (kankorėžinis ugniukas), straubliukų (gilinis ir riešutinis straubliukai, kankorėžinis smaliukas), musių (maumedinė musė) šeimoms. Trukdo sėklų paruošoms, savaiminiam miško atžėlimui. Šiai grupei priskiriami ir kankorėžių kenkėjai.

Kovos būdai

Su miško kenkėjais kovojama ūkinėmis (sanitariniais kirtimais, vabzdžiagaudžiais medžiais), cheminėmis ir biofizikinėmis (feromoniniais gaudytuvais) priemonėmis.

474

-kenkėjai; -miškų kenkėjai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką