Miuncheno universitetas

Miùncheno universitètas, Miùncheno Liùdviko ir Maksimiliãno universitètas (Universität München, Ludwig‑Maximilians‑Universität München), seniausias Bavarijos universitetas ir vienas didžiausių Vokietijos universitetų; vienas garsiausių mokslo centrų Europoje.

Veikia 18 fakultetų: Biologijos, Chemijos ir farmacijos, Ekonomikos, Evangelikų teologijos, Filosofijos, mokslų teorijos ir religijotyros, Fizikos, Geologijos ir geografijos mokslų, Istorijos ir menų, Kalbų ir literatūros, Katalikų teologijos, Kultūrologijos, Matematikos, informatikos ir statistikos, Psichologijos ir pedagogikos, Medicinos, Socialinių mokslų, Teisės, Verslo administravimo, Veterinarinės medicinos. Yra 10 mokslo centrų ir mokslinio tyrimo institutų, observatorija, botanikos sodas, universiteto biblioteka (įkurta 1472; fonduose yra apie 3 mln. egzempliorių, iš jų 300 000 retų spaudinių), fakultetų bibliotekos, universitetinė ligoninė ir klinikos (2008 dirbo 1518 gydytojų). daugiau kaip 6900 mokslinių leidinių per metus, svarbiausi – monografijų serija Münchener Universitätsschriften, žurnalai Vorlesungsverzeuchnis, Chronik der Ludwig‑Maximilians‑Universität, Veranstaltungs-kalendar, Zeitschrift für Politik.

Įkurtas 1472 Ingolstadte. Steigėjas – Bavarijos hercogas Liudvikas IX Turtingasis. Veikė Medicinos, Menų, Teisės ir Teologijos (iki Jėzuitų ordino panaikinimo 1773 buvo katalikų teologijos svarbiausias centras Vokietijoje). 1800 Bavarijos hercogo ir kurfiursto Maxo IV Josepho (nuo 1806 karalius Maksimilianas I) įsakymu Miuncheno universitetas perkeltas į Landshutą. 1802 pavadintas Liudviko ir Maksimiliano vardu. 1826 karalius Liudvikas I Miuncheno universitetą perkėlė į Miuncheną. Antrasis Vokietijos universitetas, kuriame nuo 1903 galėjo studijuoti ir moterys.

2008 buvo 44 064 studentai, 2060 dėstytojų (iš jų 657 profesoriai).

Universitete studijavo K. Adenaueris, M. Bangemannas, W. Bergengruenas, G. Blobelis, E. Blochas, K. Blochas, B. Brechtas, L. Brentano, H. Brüningas, E. Buchneris, K. Carstensas, E. Cassireris, P. J. W. Debye, G. Ertlis, L. Feuchtwangeris, I. Flemingas, O. Hahnas, W. Hallsteinas, G. K. Heinemannas, W. K. Heisenbergas, G. L. Hertzas, T. Heussas, K. Jaspersas, G. Kerschensteineris, W. Ketterle, S. Kneippas, A. Kolpingas, H. A. Krebsas, R. J. Kuhnas, O. Loewi, F. F. K. Lynenas, H. Michelis, S. Nadolny, W. Paulis, O. Perronas, J. Ratzingeris, R. M. Rilke, B. Sakmannas, O. Spengleris, J. Starkas, H. Staudingeris, F. J. Straussas, R. Straussas, P. Süskindas, L. Thoma, E. Tolleris, R. Willstätteris, dėstė A. von Baeyeris, H. A. Bethe, G. Binnigas, P. Canisius (universiteto rektorius), J. J. I. von Döllingeris, E. D. von Drygalski, E. H. Fischeris, E. O. Fischeris, H. Fischeris, K. R. von Frischas, J. Görresas, R. Guardini, T. W. Hänschas, P. von Heyse, M. von Laue, J. von Liebigas, T. Lippsas, C. W. von Nägelis, T. Nipperdey, A. C. Oppelis, M. Planckas, K. Rahneris, W. H. Riehlis, W. C. Röntgenas, M. Scheleris, F. W. J. von Schellingas, H. von Sybelis, M. Weberis, H. Wielandas, W. C. Wienas.

13 Miuncheno universiteto mokslininkų ir 17 absolventų yra gavę (iki 2009) Nobelio premiją.

Nuo 16 amžiaus pabaigos universitete studijavo ir lietuvių, 16 amžiuje buvo 37, 17 amžiuje – 72 studentai iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. 19 amžiaus pabaigoje–20 amžiaus viduryje universitete studijavo V. Adamkus, A. Baranauskas, A. Gylys, V. R. Jurgutis, V. Mykolaitis‑Putinas, P. Penkauskas, P. Rabikauskas, B. Sruoga.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę su Miuncheno universitetu bendradarbiauja Kauno technologijos universitetas, Mykolo Romerio universitetas, Vilniaus universitetas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką