Mýkolas Psèlas (gr. Michaēl Psellos) apie 1018Konstantinopolis 1078 (kitais duomenimis, 1096), Bizantijos mokslininkas, filosofas, istorikas, valstybės veikėjas.

Išsilavinimas ir veikla

1037 Konstantinopolyje baigęs mokslus pradėjo dirbti teisėju Mesopotamijos temoje. Dirbo Mykolo V Kalafato (1041–42), Konstantino IX Monomacho, Izaoko I Komnino, Konstantino X Duko, Mykolo VII Duko (buvo Mykolo Pselo mokinys) ir kitų Bizantijos imperatorių administracijose, turėjo įtakos jų politikai. 1045 tapo naujai įkurto imperatoriškojo universiteto Konstantinopolyje filosofijos fakulteto vadovu.

Filosofija

Filosofijoje pabrėžė plataus, įvairiapusio išsimokslinimo, racionalaus mąstymo ir loginių silogizmų svarbą. Pripažino Platono, bet ne Aristotelio idėjų viršenybę. Siekė sutaikyti krikščioniškąjį mokymą ir senovės filosofines tradicijas. Teigė, kad logika neprieštarauja krikščioniškajam mokslui ir naudinga tiesos paieškoms, bet pripažino, kad egzistuoja tiesos, kurios pasiekiamos ne protu ir logika, bet tik veikiant dieviškajai apšvietai. Remdamasis Platonu teigė, kad neapčiuopiamų esinių ir antgamtiškų tiesų tyrimas yra galutinis filosofijos tikslas. Apšvietos sąvoką Mykolas Pselas perėmė iš neoplatonikų (anot Proklo, sielą apšviečia dieviškasis intelektas, bet, pasak Mykolo Pselo, krikščionių Dievas).

Mykolas Pselas (kairėje) su savo mokiniu imperatoriumi Mykolu VII Duku

Reikšmė

Turėjo daug įtakos filosofijos studijų Bizantijoje atgaivinimui ir posūkiui nuo iki tol Bizantijoje vyravusios Aristotelio filosofijos link platonizmo ir idealizmo.

Veikalai

Parašė daug nedidelių filosofijos ir teologijos traktatų (apie sielos ir kūno vienovę, apie blogio problemą, apie sapnus ir kitų), Aristotelio, Platono ir kitų filosofų veikalų komentarų, istorijos (Chronografija, 976–1078 Bizantijos valdovų biografijos, Istorija trumpai, didaktinė pasaulio įvykių kronika), gramatikos, matematikos, teisės, geografijos, karybos, muzikos, medicinos veikalų. Sukūrė epitafijų, panegirikų, satyrinių, didaktinių eilėraščių, sudarė mokslo ir filosofijos enciklopediją. Išliko daugiau kaip 500 jo rašytų laiškų.

Pselas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką