naftos gręžinys

nãftos gavýba, žaliavinės naftos siurbimas iš Žemės gelmių, surinkimas ir paruošimas tiekti į perdirbimo arba kaupimo vietą. Kartu su nafta iš klodo išteka ir klode esančios naftos dujos, vanduo, įvairūs tirpalai, mineralinės dalelės ir kita. Nafta išgaunama, apdorojama ir parengiama tiekti vartotojams technologiniame komplekse – verslovėje, kurioje, be pagrindinių naftos gavybos, yra priemaišų atskyrimo, valymo įrenginių, siurblinių, kompresorinių, rezervuarų, vamzdynų, pagalbinių gręžinių ir kitų įrenginių. Nafta iš klodo išgaunama per gręžinius, požeminius kasinius ir geotechnologijos būdais. Dažniausias naftos gavybos būdas yra gręžininis. Pagal gręžskylės padėtį gavybiniai naftos gręžiniai (verslovėje jų – kelios dešimtys) būna vertikalūs arba tikslingai pakreipti (horizontalūs, nuožulnūs)

. Gręžskylė sutvirtinta metaliniais apsauginiais vamzdžiais, kad atlaikytų didelį klodo slėgį. Gręžinyje įrengta sandari vamzdžių ir įrenginių sistema naftai tekėti. Eksploatuojant jūros šelfo naftos klodą naftos gręžinys gręžiamas nuo platformos, jo žiotys yra po vandeniu, ir žiotys, ir apsauginiai vamzdžiai sandarinami specialiomis priemonėmis, naudojama speciali armatūra naftai nukreipti į povandeninį vamzdyną. Kai naftos klodo slėgis didelis (dažniausiai klodo eksploatavimo pradžioje), nafta iš gręžinio trykšta savaime (fontaninė naftos gavyba). Sumažėjus klodo slėgiui nafta siurbiama įvairiais siurbliais arba taikomi būdai naftos slėgiui padidinti (pvz., per specialius gręžinius į naftos klodą arba aplink jį pumpuojamas vanduo), jos takumui pagerinti (į naftos klodą pumpuojamas garas, viename gręžinyje uždegus naftą sukeliama egzoterminė reakcija, nafta veikiama įvairiais tirpalais, aktyviojo paviršiaus medžiagomis, įleidžiama specialių bakterijų, skystinančių naftą, ir kita). Labai klampi, daug bitumų ir dervų turinti, palyginti negiliai slūgsanti nafta išgaunama šachtiniu būdu. Iškasus šachtą naftos prisotintos uolienos suardomos (dažniausiai sprogdinimu), požeminiu transportu iškeliamos į žemės paviršių, apdorojus specialiuose įrenginiuose išskiriamos naftos frakcijos (likusios uolienos naudojamos statybos reikmėms arba kaip chemijos pramonės žaliava). Nafta gali būti išgaunama ir šachtiniu‑gręžininiu būdu: iš šachtos gręžiami iki 300 m gylio (kartais ir gilesni) įvairaus polinkio gręžiniai. Iš gręžinių nafta surenkama šachtoje ir siurbliais tiekiama į žemės paviršių. Kai įprasti naftos gavybos būdai ekonomiškai nepasiteisina, naftą galima išgauti geotechnologijos būdais – ją deginant klode gaunamos degiosios dujos. Iš klodo gauta nafta valoma: iš jos separavimu atskiriamos naftos dujos, kurios, kaip atlieka, sudeginamos vietoje (fakelais) arba surenkamos, kompresoriuje suslegiamos ir dujotiekiu tiekiamos į perdirbimo vietą, šiluminiu, cheminiu, elektriniu būdais pašalinamas vanduo, įvairios druskos. Išskirtas sūrymas išvalomas ir per injekcinius gręžinius pumpuojamas į naftingąjį sluoksnį jo slėgiui palaikyti. Išvalyta ir, jei reikia, stabilizuota (atskyrus lengvąsias angliavandenilių frakcijas) nafta kaupiama naftos rezervuaruose, iš kurių naftotiekiais, tanklaiviais, automobilinėmis arba geležinkelio cisternomis tiekiama į perdirbimo vietą. Išgautos naftos kiekis reiškiamas tonomis arba bareliais.

Istorija

Nafta nuo seno naudojama ūkinėms reikmėms tose vietovėse, kur ji išsiliedavo į žemės paviršių. Nuo atvirų vandens telkinių paviršiaus ją semdavo Babilonijoje, Medijoje, Sirijoje, nuo žemės paviršius sutekindavo į iškastus šulinius ir iš jų semdavo (pvz., 7 a. pr. Kr. Chuzistane). Naftos gavybą iš naftingųjų uolienų 15 a. aprašė F. Ariosto (Italija): susmulkintą ir katiluose pašildytą uolieną dėdavo į maišus ir presais išspausdavo naftą. Šachtinis naftos gavybos būdas 19 a. pradžioje naudotas Prancūzijoje: šachtoje iškastą ir susmulkintą naftingąją uolieną merkdavo į karštą vandenį, naftą nuo paviršiaus semdavo kaušais. Pramoninė naftos gavyba prasidėjo 19 a. 7 dešimtmetyje pradėjus gręžti naftos gręžinius. Daugiausia naftos buvo išgauta 20 a. 8 dešimtmetyje. 21 a. pradžioje naftos gavyba sutelkta OPEC, Nepriklausomų valstybių sandraugos šalyse, Norvegijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Lietuvoje nafta išgaunama gręžininiu būdu nuo 1990 (naftos pramonė).

1886

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką