radioaktyviojo užteršimo zonos

radioaktyvióji taršà, radioaktyvùsis užteršmas, vietovės, technikos, pastatų ir kitų objektų tarša radioaktyviosiomis medžiagomis. Skiriamos 5 radioaktyviosios taršos zonos: M – radiacinio pavojaus, A – vidutinės taršos, B – stiprios, C – pavojingos ir D – ypač pavojingos taršos. Jos susidaro tose vietose, kur vyko branduolinio ginklo bandymai, avarijos branduoliniuose energetiniuose objektuose ar nuolat buvo išmetama radioaktyviųjų medžiagų iš branduolinių energetinių objektų jų normalios veiklos sąlygomis. Radioaktyvioji tarša susijusi su dirbtinės kilmės radionuklidais, t. y. tokiomis radioaktyviosiomis medžiagomis, kurias sukūrė žmogus, arba su gamtinės kilmės radioaktyviosiomis medžiagomis jas koncentruojant iš gamtoje randamų uolienų (pvz., fosfatų pramonėje, urano rūdos kasyklose). Radioaktyviosios taršos zonos (Žemės Šiaurės pusrutulyje) susidarė dėl atominių bombų bandymų atmosferoje 1949–80.

Ypač pavojinga radioaktyviosios taršos zona susidarė po avarijos Černobylio (Ukraina) branduolinėje elektrinėje 30 km spinduliu, kai į aplinką buvo išmesta apie 100 petabekerelių (PBq) 137Cs (kitų šaltinių duomenimis, šiek tiek mažiau – 74–85 PBq, arba 20–40 % viso 137Cs kiekio, buvusio reaktoriaus aktyviojoje zonoje) ir apie 8 PBq 90Sr. Europinėje SSRS dalyje iškrito apie 30 % 137Cs kiekio (30 PBq) ir apie 90 % 90Sr kiekio (7 PBq), pasklidusio į aplinką po avarijos. Didelė radioaktyviosios taršos zona susidarė 2011 įvykus avarijai Fukušimos (Japonija) branduolinėje elektrinėje (zona siekia apie 200 km), bet daugiausia radioaktyviosios taršos radioaktyviųjų medžiagų iškrito Fukušimos prefektūros teritorijoje (iki 40 km nuo elektrinės).

Lietuvoje

Lietuvos teritorijoje, kaip ir visame Šiaurės pusrutulyje, dėl Černobylio branduolinės avarijos, iškrito radioaktyviųjų medžiagų. Vidutinis 137Cs savitasis aktyvumas ariamuose Lietuvos dirvožemiuose iki avarijos Černobylio branduolinėje elektrinėje 1986 buvo 6,8 ± 1,8 Bq/kg. Avarija Černobylio branduolinėje elektrinėje padidino radioaktyviąją taršą ir Lietuvoje, nes radioaktyviųjų dulkių debesis, pakilęs į atmosferą po avarijos, slinko per dalį Lietuvos teritorijos. Pietinėje ir vakarinėje šalies dalyje tarša 137Cs padidėjo labiau negu kitoje teritorijoje, kur radioaktyviojo debesies iškritos buvo mažesnės. 137Cs iškritų savitojo aktyvumo tankis Lietuvoje neviršijo 18,5 kBq/m2. 1992 nustatytos 3 vietos, kuriose 137Cs savitasis aktyvumas dirvožemyje buvo didžiausias: Lietuvos pietų ir vakarų regionai bei Kuršių nerija. Didžiausias aktyvumo tankis užfiksuotas Neringos dirvožemyje – apie 19 700 Bq/m2, kitose vietose – apie 1600 Bq/m2. Lietuvos dirvožemių tarša ilgaamžiu dirbtinės kilmės radionuklidu 90Sr buvo mažesnė negu 137Cs. 2011 po avarijos Fukušimos branduolinėje elektrinėje oro masių į Lietuvą pernešti radioaktyvaus jodo pėdsakai gyventojų sveikatai jokios įtakos neturėjo.

889

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką