rekreãcinės pãslaugos, žmonių poilsio organizavimo, sveikatos, darbingumo, fizinių ir psichinių galių atkūrimo ir didinimo, ligų profilaktikos, laisvalaikio, malonių socialiai ir pagal pomėgius ugdančių užsiėmimų organizavimo, dvasinės būklės išsaugojimo ir gerinimo paslaugos.

Rekreacinių paslaugų rūšys

Rekreacinės paslaugos apima visų rūšių turizmą, parkų, poilsiaviečių, sanatorijų, kitų sveikatingumo įstaigų (masažo, kūno kultūros, soliariumų ir kitų), viešbučių, poilsinių, kempingų, vilų, turistinių bazių ir maršrutų, rekreacinių zonų (teritorijų), sporto salių ir stovyklų, vaikų žaidimo ir sporto aikštelių, paplūdimių, maudyklų, baseinų, valčių ir jachtų laikymo ir nuomos bazių paslaugas, darbuotojų, moksleivių ir studentų maitinimo per poilsio pertraukas, kino, teatro, operos ir baleto paslaugas, koncertų, spektaklių, saviveiklos, žaidimų, profesionalių ir mėgėjiškų sporto varžybų, lošimų ir kitų pramogų bei laisvalaikio organizavimą, pramoginių radijo ir televizijos laidų, interneto projektų kūrimą ir teikimą vartotojams, švenčių ir minėjimų, ekskursijų, piligriminių kelionių organizavimą, kūrybinių studijų pagal vartotojų pomėgius veiklą, ekskursantų, turistų ir piligrimų maitinimo ir apgyvendinimo, kelionių agentūrų, klubų paslaugas, mėgėjiškos medžioklės, žūklės, grybavimo, uogavimo organizavimą, sporto ir žaidimų reikmenų prekybą, grožinę ir pramoginę leidybą.

rekreacijos centre Stachanov netoli Oberhofo (Vokietijos Demokratinė Respublika, 1954)

Rekreacinių paslaugų teikimo vietos

Rekreacines paslaugas teikiančių įmonių, įstaigų ir organizacijų veiklai geriausiai tinka turistų ir poilsiautojų gausiai lankomi istoriniai ir kultūriniai centrai, kurortai, rekreaciniai miškai, vaizdingos, sveikatai palankios vietovės.

Rekreacinių paslaugų svarba

21 a. plėtojantis ekonomikai, gerėjant žmonių gyvenimo lygiui, greitėjant gyvenimo tempui, didėjant darbo intensyvumui, aplinkos užterštumui miestuose rekreacinių paslaugų mastas, įvairovė ir ekonominė reikšmė nuolat didėja, joms organizuoti naudojama vis daugiau teritorijų visame pasaulyje.

Rekreacinės paslaugos Lietuvoje

Lietuvoje rekreacinių paslaugų plėtros galimybės labai didelės, nes visoje šalies teritorijoje gausu rekreacinių zonų (Baltijos pajūris, Kuršių nerija, Ignalinos, Molėtų, Zarasų ežerynai, Dzūkijos miškai ir kitos), yra vaizdingų kraštovaizdžių, vešlios augalijos, daug ežerų, istorinės ir kultūrinės reikšmės lankytinų vietų, palankios sąlygos kaimo turizmui, garsūs Druskininkų, Palangos, Neringos, Birštono kurortai.

Rekreacijos svarbiausi centrai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Druskininkai, Palanga, Neringa, Birštonas, Ignalina, Zarasai.

Rekreacines paslaugas teikia valstybės, savivaldybių, privačios ir visuomeninės organizacijos, dažnai ir fiziniai asmenys (pvz., apgyvendinantys turistus ir poilsiautojus pajūryje, kaimo turizmo sodybose), jas apmoka organizatoriai arba vartotojai.

Rekreacinių paslaugų įmonių daugėja (lentelė; Lietuvos statistikos departamento duomenys), jos plečia veiklos geografiją, organizuoja žmonių poilsį daugelyje Lietuvos kaimo vietovių, kuriose anksčiau tokios paslaugos nebuvo teikiamos, ir egzotiškose užsienio šalyse.

Didėjanti rekreacinių paslaugų ekonominė reikšmė yra vienas svarbiausių veiksnių, padedančių plėtoti šalyje smulkųjį ir vidutinį verslą.

Lent. Lietuvos rekreacinių paslaugų įmonių skaičius 2006–2017
Įmonių rūšys 2006 2010 2017
sporto ir poilsio organizavimo veiklos įmonės ir įstaigos 1 770 2 923 4 082
iš jų – apgyvendinimo įstaigos 715 908 2 971
  iš jų – viešbučiai 300 342 379
moteliai 38 39 32
poilsio namai ir nameliai 147 125 120
kempingai 8 18 29
turizmo centrai 6 6 ...
sveikatingumo įstaigos 26 22 19
kelionių ir ekskursijų organizavimo veiklos įmonės 351 396 468
kūrybinės, meninės ir pramogų organizavimo veiklos įmonės 387 544 794
azartinių lošimų ir lažybų organizavimo veiklos įmonės 26 26 24

2846

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką