sèksas (lot. sexus  lytis), lytinį gyvenimą lydinčios emocijos, jį reguliuojančios normos, veiksmai lytinio akto metu. Seksas dažnai tapatinamas su lytiniu gyvenimu ar lytiniu aktu, bet tai platesnė sąvoka. Tradiciškai sekso sąvokai priskiriama ir prostitucija, lytinio gyvenimo problemos, seksualinio pasirinkimo sutrikimai (nukrypimai), seksualinė orientacija, seksualiniai veiksmai be pilno lytinio akto ir kita. Seksas neretai supriešinamas su dvasiniais santykiais, siejamas su negerais, nešvariais veiksmais.

Apvaisinimo metu susiformuoja vaiko lytis. Vėliau formuojasi lytiniai organai, jie gimus kūdikiui yra susiformavę, bet pradeda veikti tik prasidėjus lytiniam brendimui (jų veiklos pradžia susijusi su lytinėmis liaukomis, jų hormonais). Lyties anatominius ir fiziologinius komponentus integruoja vaiko psichologinė raida, šių komponentų visuma lemia seksualinę elgseną. Ji priklauso ir nuo iš vieno tėvų paveldėto seksualinio temperamento, kuris lemia lytinio gyvenimo pradžią ir pabaigą, pageidaujamą intensyvumą, sekso reikšmę asmens gyvenime. Hormoniniai ir psichologiniai veiksniai gali lemti ir lyties neatitinkančią seksualinę elgseną (homoseksualumas, biseksualumas). Seksą reguliuoja doros normos, kurios kito istorijos eigoje. Dažniausiai šios normos kyla iš tam tikrų konfesijų. Nuo 20 amžiaus pradžios Vakarų kultūrai būdinga smarkiai sumažėjęs sekso dorinis reglamentavimas net ir tarp giliai tikinčių žmonių. Seksualinės veiklos (lytinio gyvenimo) biologinė paskirtis yra giminės pratęsimas, bet žmonėms, kitaip nei daugumai gyvūnų, sekso reikšmė daug platesnė. Seksas reikalingas seksualiniam pasitenkinimui, šeimos ar partnerių poros stabilumui. Teigiami seksualiniai pojūčiai yra svarbi (nors ir ne visiems būtina) žmogaus laimės dalis. Seksualiniam pasitenkinimui be pastojimo skirta kontracepcija.

Yra sekso įvairios formos: vaginalinis, oralinis, analinis ir kita. Seksas gali būti ir be pilno lytinio akto, pavyzdžiui, masturbacija (savarankiškas pasitenkinimas), petingas (dviejų žmonių glamonės, neretai sukeliančios vieno ar abiejų dalyvių orgazmą be pilno lytinio akto). Sekso įvairove laikomas partnerių gebėjimas naudotis suartėjimo įvairiomis pozicijomis ir sekso formomis, jų toleravimas.

Prekybos tikslams skirtas seksas vadinamas prostitucija. Toks seksualinis ryšys dažniausiai yra vienkartinis ar trumpalaikis, nėra dvasinio artumo ir paslaugos teikėjo savanoriškumo. Nedidelė prostitučių dalis tuo užsiima ir dėl įgimto perdėto seksualinio poreikio. Dažnai prostitutės paslaugos gavėjas turi bendravimo problemų arba yra atsidūręs tam tikroje nepalankioje situacijoje.

Seksas neretai susijęs su agresija, prievarta (lytiniai nusikaltimai). Per karą ar kitomis aplinkybėmis dažnai prievartaujamos moterys. Psichoanalitiniu požiūriu priešo moterų prievartavimas prilygsta vietinių vyrų kastracijai, nes tos moterys pastoja ir gimdo ne savo vyrų, o priešų (prievartautojų) vaikus. Kasdieniame gyvenime prievartinis seksas dažniausiai pasitaiko taip pat moterų atžvilgiu, tai susiję su šalies nusikalstamumo lygiu, pavienių moterų savisaugos instinkto nusilpimu. Seksas susijęs su kultūros įvairiais reiškiniais. Pornografija seksą vaizduoja atvirai, demonstruoja lytinius organus. Erotika yra subtilesnė – dažniausiai demonstruojama nuo flirto iki lytinio akto nerodant lytinių organų. Erotikoje dažnai pabrėžiamas dvasinis ryšys. Seksas ir su seksualumu susijusios temos plačiai naudojamos žiniasklaidoje, reklamoje, nes tai patraukia daugumos žmonių dėmesį.

413

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką