viengijų siūlų ritės

silai, liauni ir stiprūs iš pluošto padaryti gaminiai, kurių ilgis daug didesnis už skerspjūvį. Siūlų savybes (standumą, stiprumą, iš dalies ir plonumą) lemia pluošto storis. Pagal puoštą, iš kurio padaryti, skiriami natūralieji (medvilniniai, šilkiniai, lininiai), dirbtiniai (viskoziniai, acetatiniai), sintetiniai (poliamidiniai, poliesteriniai) siūlai. Būna pirminiai (naudojami tik suverpti arba chemiškai suformuoti) ir antriniai (gaunami iš susuktų ar kitaip perdirbtų pirminių). Pirminiai siūlai skirstomi į verpalus (gaunami iš įvairių pluoštų plaukelių, kurie verpiant susukami arba suklijuojami), daugiagijus (sudaromi iš daugelio nesuktų arba keliasdešimties susuktų, supintų ar suklijuotų gijų) ir vienagijus (iš pavienės ištisinės, dažniausiai sintetinio polimero, gijos).

Daugiagijai siūlai paprastai yra lygesni už verpalus, be pūko, blizgantys, o tekstūruoti dar ir putlesni bei minkštesni. Derinant įvairių pluoštų plaukelius arba gijas gaunami norimų savybių siūlai, t. p. gaminiai iš jų. Vienagijai siūlai būna apvalaus ir stačiakampio skerspjūvio (šie kartais aptraukiami plonu metalo sluoksniu, naudojami puošniems audiniams ir megztinei medžiagai gaminti). Antriniai siūlai dažniausiai susukami iš pirminių. Susukus verpalus su verpalais gaunami suktieji verpalai, daugiagijus su daugiagijais arba vienagijais – suktieji daugiagijai siūlai (gryni arba heterogeniniai), verpalus su daugiagijais – mišrieji siūlai. Suktieji siūlai yra vienodesni ir stipresni už pirminius. Kartais šie siūlai būna fasoniniai, t. y. su įvairių formų mazgeliais, kilpelėmis, sąsmaukomis, sustorėjimais. Iš visų rūšių pirminių ir antrinių siūlų mezgama megztinė medžiaga, audžiami audiniai. Iš antrinių siūlų sukami siuvamieji siūlai; jie numeruojami pagal storį – kuo didesnis siūlų numeris (medvilninių paprastai 70–100), tuo siuvamieji siūlai plonesni. Svarbiausias siūlų rodiklis – trūklumas (savybė trūkinėti atliekant technologines operacijas).

Lietuvoje siūlų struktūra ir savybės tiriamos Kauno technologijos universiteto Tekstilės technologijos katedros laboratorijoje.

2475

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką