stãbligė (tetanus), sunki ūminė infekcinė liga. Ja sergant labai apnuodijama centrinė nervų sistema ir dėl to kyla ruožuotųjų raumenų traukuliai, gali ištikti mirtis. Dažniausiai sergama ir daugiausia mirštama Azijos, Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse. Lietuvoje kasmet užregistruojami vidutiniškai 1–3 susirgimai stabligės.

Sukėlėjai

Sukelia judri gramteigiama sporas gaminanti anaerobinė lazdelė (bacila) Clostridium tetani, kuri gyvena gyvulių, daugiausia arklių, taip pat ir žmonių žarnose, bet ligos nesukelia. Su išmatomis baciloms patekus į dirvožemį susidaro aplinkos veiksniams (išdžiūvimui, aukšai temperatūrai, dezinfekcijai) labai atsparių sporų, kurios žūva tik po ilgo (1–3 valandų) virinimo. Mėšlu tręšiama dirva yra labai užkrėsta stabligės sukėlėjais. Užsikrečiama sporomis per įvairias, dažnai vos matomas, žaizdas, daugiausia į jas patekus žemėms. Stablige dažnai kare suserga kareiviai, kurių žaizdos užteršiamos žeme. Žmogus nuo žmogaus neužsikrečia. Daugiausia serga suaugusieji, didelė rizika susirgti stablige kyla naujagimiams, kai gimdoma ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

anaerobinės lazdelės Clostridium tetani (3D vaizdas)

Kartais stablige susergama nušalus galūnes, esant pragulų, ilgai negyjančių žaizdų, gipso tvarsčiui, nutraukus nėštumą antisanitarinėmis sąlygomis. Sukėlėjų į organizmą gali patekti leidžiantis užterštų narkotikų į veną.

Ligos eiga

Patekusios į žaizdos audinius, kuriuose yra mažai deguonies, sporos virsta bacilomis, gaminančiomis stiprų nuodą (egzotoksiną). Limfos takais ir nervų kamienais jis pasiekia stuburo ir galvos smegenis, sukelia refleksinį neuronų jautrumą, dėl to atsiranda raumenų įtempimas, nuo bet kokio dirgiklio prasideda traukulių priepuolis. Inkubacijos laikotarpis trunka dažniausiai 7–14 dienų. Vėliau pradeda smarkiau skaudėti žaizdą, trūkčioti sužeistos galūnės raumenys. Atsiranda kramtomųjų raumenų spazmas, trukdantis išsižioti, ir sustingusios ironiškos šypsenos veido išraiška. Nuo menkiausio dirgiklio (garso, šviesos) prasideda skausmingi veido, galūnių, kartais sprando, nugaros, pilvo raumenų traukuliai: ligonis išsiriečia, guli pakėlęs liemenį ir atlošęs galvą; traukulių priepuoliai gali kartotis kas 5–10 minučių, dėl dažnų traukulių ligonis gali uždusti. Dažniausia ligos komplikacija yra plaučių uždegimas.

Gydymas, profilaktika

Ligonis gydomas reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, atskiroje palatoje, atskirtoje nuo triukšmo, ryškios šviesos. Gydoma raminamaisiais, traukulius malšinančiais, antibakteriniais ir kitais vaistais, švirkščiama stabligės serumo arba imunoglobulino. Stabligės profilaktikos pagrindinė priemonė yra vakcinacija, atliekama pagal planą ir įvykus traumai. Pagal planą skiepijama vakcina KDS (kokliušo, difterijos, stabligės), difterijos ir stabligės anatoksinu (toksoidu), skirtu vaikams, bei stabligės ir difterijos toksoidu, skirtu suaugusiesiems. Paskiepyti pagal vaikų skiepų kalendorių 16 metų asmenys po 10 metų tampa imlūs stabligei, todėl kas 10 metų reikia revakcinuoti. Susižeidus, įkandus gyvūnui, smarkiai nudegus, nušalus atliekama skubioji stabligės imunoprofilaktika sušvirkščiant stabligės vakciną ir stabligės imunoglobulino arba serumo nuo stabligės.

1955

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką