tašknė grãfika, rãstrinė grãfika, kompiuterinė grafika, kurios paveikslai sudaryti iš mažų taškų (pikselių). Paveikslas apibūdinamas taškų skaičiumi, pvz., 800 taškų pločio ir 600 taškų ilgio.

Paprasčiausia taškinės grafikos paveikslėlį įsivaizduoti kaip matricą (lentelę), sudarytą iš vienodo dydžio kvadratėlių. Vaizdas formuojamas užpildant kvadratėlius (pikselius) kokia nors spalva. Jeigu taškų, vaizduojančių paveikslėlį, yra nedaug, mūsų akis gali atskirti atskirus taškus ir mato, kad tai yra kvadratėliai. Kuo mažesnis pikselis ir kuo daugiau pikselių sudaro vaizdą, tuo geresnė vaizdo kokybė, t. y. mūsų akis nebeatskiria atskirų taškų, jie susilieja į vientisą vaizdą. Kiekvienas taškas vaizduojamas vienu arba keliais bitais. Vieno bito pakanka, kai paveikslas sudarytas vien iš baltų ir juodų taškų (be pustonių ir spalvų). Keturiais bitais galima užkoduoti 16 pilkio tonų arba tiek pat spalvų, 8 bitais – 256 spalvas. Didinant paveikslą didėja ir jį sudarantys taškai, todėl blogėja paveikslo kokybė.

taškinės grafikos būdu pateiktas vaizdas

Taškinės grafikos paveikslai dažniausiai gaunami perkeliant realaus pasaulio objektų atvaizdžius į kompiuterį skaitmeniniais fotoaparatais, skaitytuvais ir kitais panašiais prietaisais. Jų failai turi prievardžius BMP, PNG, GIF, TIF, JPG ir kitus. Dauguma ekranų (kompiuterių monitorių, telefono ekranų, televizorių) t. p. vaizdus formuoja iš taškų, t. y. taškinės grafikos ekranai.

Kitas populiarus kompiuterinės grafikos tipas yra vektorinė grafika. Vektorinė grafika gali būti rastrizuota (paversta į taškinę grafiką) ir atvirkščiai – taškinė grafika gali būti vektorizuota.

Spaustuvėse kartais irgi naudojama rastrinė grafika, kai vaizdai formuojami iš mažų dažų taškelių, tačiau šios technologijos turi savo atskirus pavadinimus, todėl paprastai terminas rastrinė grafika suprantamas kaip kompiuterinė rastrinė grafika.

2727

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką