kio rodkliai, ekonominiai statistiniai rodikliai, pagal kuriuos vertinama šalies, šalių grupės, regiono, ūkio šakos, įmonės ar kito ekonominio subjekto esama ekonominė būklė ir prognozuojamos būsimosios jos kitimo tendencijos.

Svarbiausi makroekonominiai rodikliai

Svarbiausi makroekonominiai ūkio rodikliai, pagal kuriuos analizuojama visos šalies ekonominė būklė, yra bendrasis vidaus produktas (nominalusis ir perskaičiuotas pagal perkamosios galios paritetą), BVP vienam gyventojui, bendrasis nacionalinis produktas, BVP pokyčiai (išreiškia ekonominio augimo ar nuosmukio tempą), gyventojų disponuojamos pajamos, infliacijos rodikliai (vartotojų ir gamintojų kainų indeksai), nedarbo lygis, darbo našumas, paskolų palūkanų normos, pramonės produkcijos gamybos mastas, būstų statybos ir pardavimo, mažmeninės prekybos ir naujų automobilių pardavimo mastas, naujai kuriamų įmonių ir įmonių bankrotų skaičius, verslo aktyvumo indeksai, suvestiniai akcijų kursų indeksai ir kiti vertybinių popierių rinkos rodikliai, einamosios sąskaitos saldas, valstybės skola, valstybės biudžeto deficitas ar perteklius, pinigų kiekis apyvartoje.

Ūkio rodiklių apskaičiavimas

Ūkio rodiklių reikšmės apskaičiuojamos reguliariai, dažniausiai kartą per savaitę, mėnesį, ketvirtį ar metus, kad būtų galima nuolat stebėti jų kitimą. Tiriant ūkio rodiklių dinamiką dažnai pašalinama reguliariųjų sezoninių svyravimų įtaka, ilguoju laikotarpiu analizuojamas trendas.

Ūkio rodiklių rūšys

Pagal santykį laiko atžvilgiu su visos šalies ekonominėmis tendencijomis skiriami aplenkiantieji (orientuojantieji), atsiliekantieji ir sutampantieji ūkio rodikliai.

Aplenkiantieji ūkio rodikliai pagerėja ar pablogėja anksčiau (dažniausiai prieš kelis mėnesius) nei pagerėja ar pablogėja bendroji šalies ekonominė būklė ir remiantis jais prognozuojami ekonominiai pokyčiai (pavyzdžiui, vertybinių popierių rinkos rodikliai, pinigų kiekis apyvartoje, darbo savaitės vidutinė trukmė, išduotų nekilnojamojo turto statybos leidimų skaičius, įmonių gautų užsakymų mašinoms ir įrangai gaminti, gamykloms ir fabrikams statyti vertė).

Atsiliekantieji ūkio rodikliai kinta vėliau nei šalies ekonominė būklė ir pagal juos patvirtinami įvykę ekonominiai pokyčiai (pavyzdžiui, bendrovių pelnas, nedarbo lygis, produkcijos vieneto gamybos sąnaudos, gamybos ir prekybos įmonių turimų prekių atsargų vertė).

Sutampantieji ūkio rodikliai kinta vienu metu su šalies ekonominės būklės pokyčiais ir juos tiesiogiai išreiškia (pavyzdžiui, BVP, gyventojų disponuojamosios pajamos, pramonės produkcijos gamybos, mažmeninės prekybos pardavimo mastas). Įmonių veiklos ekonominėje analizėje svarbiausi yra pardavimo masto, likvidumo, apyvartumo, mokumo ir pelningumo rodikliai.

2708

ekonominiai rodikliai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką