Soblỹs Vytautas 1903 02 27Kelmė 1968 11 09Kaunas, lietuvių kultūros ir švietimo darbuotojas.

Išsilavinimas ir veikla

Baigęs Šiaulių gimnaziją, 1919–1921 lankė parengiamuosius mokytojų kursus. Dirbo pradžios mokyklos mokytoju Šiauliuose, čia dirbdamas padėjo kalbininkui J. Jablonskiui rinkti ir sisteminti medžiagą apie linksnius ir prielinksnius, kurti naujus terminus būsimam žodynui. 1921–1925 mokėsi Šiaulių mokytojų seminarijoje. Baigęs ją per vasarą privačiai išmoko prancūzų kalbą. 1925 09 įstojo į Lietuvos universiteto Humanitarinių mokslų fakultetą studijuoti lietuvių kalbos ir literatūros, bet pakeitė planus ir išvyko Prancūziją studijuoti Tulūzos universitete (per metus įgijo prancūzų kalbos ir literatūros mokytojo aukštojo mokslo sertifikatą). Nuo 1926 11 studijavo filosofiją Sorbonos universitete, nuo 1928 11 – Paryžiaus universitete (1931 07 licenciato laipsniu baigė pedagogikos, etikos, sociologijos ir psichologijos mokslus). Studijuodamas kurį laiką dirbo Tautų Sąjungos Intelektinio bendradarbiavimo institute Paryžiuje.

Vytautas Soblys (1930; © Mažosios Lietuvos istorijos muziejus)

Grįžęs į Lietuvą 1931 09 įstojo į Vytauto Didžiojo universiteto Teisių fakulteto Ekonomijos skyrių, bet buvo pašauktas į kariuomenę (tarnavo 3 mėnesius). 1932 dirbo Valstybės kontrolės revizoriaus padėjėju, nuo 1932 – Užsienio reikalų ministerijos Intelektualinio bendradarbiavimo komisijos generaliniu sekretoriumi, mokytoju Kauno suaugusiųjų gimnazijoje (dėstė filosofijos propedeutiką ir prancūzų kalbą). 1932–1916 aktyviai dalyvavo Lietuvių ir prancūzų draugijos (kurį laiką buvo jos pirmininkas), tautininkų draugijos veikloje. 1933 sukūrė ir paskelbė planuojamo steigti pedagoginio instituto pradžios mokyklų mokytojų rengimo studijų programą. 1934 10 švietimo ministro paskirtas Aukštųjų kūno kultūros kursų inspektoriumi mokslo reikalams ir pedagoginių dalykų dėstytoju (skaitė psichologijos ir pedagogikos paskaitas).

1935 išsiųstas į Klaipėdą steigti Respublikos pedagoginį institutą (Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos pirmtaką), 07 01 paskirtas jo direktoriumi, sukomplektavo personalą, rūpinosi patalpomis, jų įrengimu. Domėjosi pradinės mokyklos mokytojų rengimo, mokinių mokymo ir auklėjimo problemomis, psichologijos ir sociologijos svarba rengiant mokytojus, mokyklų reformomis Latvijoje, Švedijoje, užsienio šalių (Austrijos, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų) pedagoginių institutų patirtimi. Skleidė naujausias Vakarų Europos ir kitų užsienio šalių švietimo idėjas, skatino mokslinius pedagogikos tyrimus. Įvairiuose tarptautiniuose renginiuose švietimo klausimais skaitė pranešimus apie Lietuvos švietimo sistemą, pedagogų rengimą užsienio šalyse.

Klaipėdos pedagoginio instituto studentai dėstytojo Vytauto Soblio paskaitoje (1937, fotografas Antanas Jankauskas; © Mažosios Lietuvos istorijos muziejus)

1937 10–1940 06 dirbo Švietimo ministerijos Kultūros reikalų departamento direktoriumi.

Prasidėjus sovietinei okupacijai siekdamas išvengti tremties keitė darbo vietas. Nuo 1940 10 mokytojavo Utenoje, nuo 1941 10 – Šiauliuose. 1944 10–1950 06 Kauno taikomosios ir dekoratyvinės dailės instituto Kalbų ir literatūros katedros vedėjas, prancūzų kalbos dėstytojas. 1946 kurį laiką dėstė Vytauto Didžiojo universitete (sovietinės valdžios atleistas dėl ideologinių motyvų). Nuo 1950 rudens laikraščio Kauno tiesa rusų kalbos straipsnių vyresnysis korektorius, nuo 1951 05 chemijos-farmacijos fabriko Sanitas vyriausiasis ekonomistas. 1953 09 pakviestas dėstyti į Lietuvos žemės ūkio akademiją, 1954 09 atleistas pačiam prašant (buvo nepalankiai vertinamas dėl užsienyje baigtų mokslų, saugumo persekiojamas, jo bute darytos kratos). Nuo 1955 dėstė prancūzų kalbą Kauno politechnikos institute (pakviestas dirbti jį palankiai vertinusio rektoriaus K. Baršausko).

Mokėjo 15 užsienio kalbų.

Veikalai

Skelbė straipsnius periodiniuose leidiniuose Mokykla ir gyvenimas, Tautos mokykla, Švietimo darbas, Vairas, Fiziškas auklėjimas ir kituose. Publikacijų temos: pradinių mokyklų mokytojų rengimas, ugdymo problemos, užsienio šalių pedagoginė mintis, psichologinių tyrinėjimų pedagogika, užsienio kalbų dėstymo pedagogika, kalbotyros ir kiti klausimai.

Parašė knygą Apie gražų elgesį viešumoje (1960).

Apdovanojimai

Prancūzijos garbės legiono antro laipsnio ordinas Už kultūrinių ryšių plėtojimą tarp Lietuvos ir Prancūzijos (1939).

L: Vytautas Soblys: pirmajam Respublikos pedagoginio instituto direktoriui atminti / sudarė ir parengė Jonas Dautaras Vilnius 2015.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką