Friedrich Heinrich Jacobi

Jacobi Friedrich Heinrich (Frydrichas Heinrichas Jakòbis) 1743 01 25Düsseldorf 1819 03 10Miunchenas, vokiečių filosofas.

Gyvenimo faktai

1764–72 valdė tėvo prekybos namus Düsseldorfe. Nuo 1772 Jülicho ir Bergo kunigaikštysčių, nuo 1779 Bavarijos kunigaikštystės valstybės patarėjas, atsakingas už muitus ir komerciją. 1807–12 Miuncheno mokslų akademijos prezidentas. Bendravo su J. W. Goethe, F. Schilleriu, J. G. Hamannu, J. G. Herderiu, J. G. Fichte, I. Kantu, F. Schlegeliu, F. D. E. Schleiermacheriu ir kitais.

Racionalistinės filosofijos kritika

Kritikavo racionalistinę filosofiją ir siekė pagrįsti vadinamąją jausmo bei tikėjimo filosofiją, atskirti ir priešinti tiesioginį (tapatino su tikėjimu) bei netiesioginį žinojimą. Vienintelis teisingas pažinimas, anot F. H. Jacobi, yra jutiminis patyrimas, juo apribota intelekto veikla. Intelektas kuria subjektyvias sąvokas, todėl negali įrodyti daiktų būties. Kiekvieno įrodymo prielaida yra tai, kas neįrodoma. Išorinio pasaulio realumą gali užtikrinti tik tikėjimas, sudarantis jutiminio patyrimo pagrindą. Religinio jausmo, kuris yra filosofijos pagrindas, negalima suprasti iš racionalizmo pozicijų, jis padeda pažinti dieviškus, begalinius dalykus. F. H. Jacobi teigė, kad intelektinė filosofija susijusi su ateizmu.

Friedrich Heinrich Jacobi (dailininkas Karl Wingender, aliejus, 1830, J. W. Goetheʼs muziejus Frankfurte prie Maino)

Įtaka

F. H. Jacobi idėjos turėjo įtakos F. Schilleriui, romantizmui, jas plėtojo gyvenimo ir egzistencijos filosofija.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Eduard Allwills Briefsammlung (Eduardo Allwillio laiškų rinkinys 1776; filosofinis romanas), Woldemar (1779, papildyti leidimai 1794 ir 1796; filosofinis romanas), Apie Spinozos mokymą laiškuose ponui Mosesui Mendelssohnui (Ueber die Lehre des Spinoza, in Briefen an den Herrn Moses Mendelssohn 1785, papildyti leidimai 1789 ir 1819), Davidas Hume’as. Apie tikėjimą, arba idealizmą ir realizmą (David Hume. Über den Glauben, oder Idealismus und Realismus 1787), Jacobi Fichtei (Jacobi an Fichte 1799), Apie kritikos amatą (Ueber das Unternehmen des Kriticismus 1802), Apie mokslinę bendruomenę, jos dvasią ir tikslus (Ueber Gelehrte Gesellschaften, ihren Geist und Zweck 1807), Apie dieviškus dalykus ir jų apreiškimą (Von den göttlichen Dingen und ihrer Offenbarung 1811).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką