Le Bon Gustave (Giustavas Le Bònas) 1841 05 07Nogent‑le‑Rotrou (Eure’o ir Loiro departamentas) 1931 12 15Paryžius, prancūzų sociologas ir socialinis psichologas. Pozityvizmo sociologijos atstovas, vienas socialinės psichologijos kūrėjų.

Išsilavinimas

1866 Paryžiaus universitete baigė mediciną.

Idėjos

Sukūrė ir išplėtojo vieną pirmųjų minios elgesio teorijų. Tirdamas psichologines minios charakteristikas pastebėjo, kad minia įtraukia sąmoningą asmenybę, jos intelektą nustelbia instinktai ir jausmai, sumažėja atsakomybės jausmas, kritiškumas, savarankiškumas, nyksta pati asmenybė. Pasak jo, minia yra 2 tipų: vienalytė (pavyzdžiui, sekta, kasta) ir daugialytė (pavyzdžiui, gatvės minia). Teigė, kad moderni visuomenė pradeda masės erą. Pramoninė revoliucija, miestų augimas, komunikacijos priemonių plėtra lemia civilizacijos smukimą. G. Le Bono teorijos turėjo didelę įtaką masinės visuomenės ir masinės kultūros teorijoms formuotis. G. Le Bonas dažniausiai kritikuojamas, kad savo teorijose neatskyrė masės nuo minios, dėl teiginių, kad rasės ir tautos tarpusavyje nėra lygios, civilizacijos laimėjimai – tai elito laimėjimai.

Gustave Le Bon

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Minios psichologija (Psychologie des foules 1895, lietuvių kalba 2011, 42020), Prancūzijos revoliucija ir revoliucijos psichologija (La Révolution française et la psychologie des révolutions 1912, lietuvių kalba Revoliucijos psichologija, 2018), Naujųjų laikų psichologija (Psychologie des temps nouveaux 1920). Keliaudamas po Europą, Šiaurės Afriką, Aziją parašė antropologinių, archeologinių knygų.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką