Searle John Rogers (Džonas Rodžersas Sèrlis) 1932 07 31Denver, Jungtinių Amerikos Valstijų filosofas. Analitinės kalbos filosofijos atstovas. Dr. (1959). Amerikos menų ir mokslų akademijos narys (1977).

Išsilavinimas ir veikla

1949–52 studijavo Viskonsino, 1952–59 – Oksfordo universitete. Nuo 1959 dėsto Kalifornijos universitete; profesorius (1967). J. R. Searleʼio tyrinėjimų pagrindinės sferos – kalbos filosofija, sąmonės filosofija, socialinė teorija.

Kalbos filosofija

Tyrinėdamas kalbos aktus jungė ir plėtojo J. L. Austino, L. Wittgensteino, H. P. Grice’o ir kitų kalbos filosofų idėjas, tikslino kalbos aktų klasifikaciją ir apibrėžimą. Skyrė ilokucinį (kalbos kaip elgesio funkcijos) ir propozicinį (informacinį) kalbos akto turinį. Ilokuciniai aktai, pasak J. R. Searleʼio, gali būti ir netiesioginiai, ir reiškiami ne pažodžiui (metaforiškai). Ilokucinį turinį siejo su sąmonės intencionalumu, jį suprasti reikia praktinių įgūdžių, vartojimo taisyklių žinojimo. Kūrė ilokucinę logiką.

John Rogers Searle

Sąmonės filosofija

Kritikavo teorijas, tapatinusias sąmonę ir smegenis, ir teorijas, teigusias sąmonės ir kūno dualizmą, bet pripažino sąmonės ir kūno ryšį. Tyrinėdamas dirbtinio intelekto klausimus, kritikavo teorijas, tapatinančias sąmonę ir kompiuterines programas, nes esą kompiuteris gali perduoti tik sintaksinį kalbos turinį, bet ne semantinį.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Kalbos aktai (Speech Acts 1969), Išraiška ir prasmė (Expression and Meaning 1979), Intencionalumas: sąmonės filosofijos esė (Intentionality: An Essay in the Philosophy of Mind 1983), Sąmonė, smegenys ir mokslas (Minds, Brains, and Science 1984), Sąmonės atradimas (The Rediscovery of Mind 1992).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką