pandãnas (Pandanus), pandaninių (Pandanaceae) šeimos augalų gentis. Žinoma apie 600 rūšių. Pandanas paplitęs Afrikos, Azijos, Australijos atogrąžose ir paatogrąžiuose.

Visžalis iki 20 m aukščio medis arba krūmas. Stiebas paprastas arba šakotas, apačioje dažniausiai su gausiomis ramstinėmis šaknimis. Lapai ilgi linijiški, susitelkę ūglių viršūnėse, prie stiebo prisitvirtinę spirališkai. Žiedai vienalyčiai, susitelkę į dideles tankias kekes, neretai su spalvingomis pažiedėmis. Augalas dvinamis. Sutelktiniai vaisynai susideda iš kaulavaisį primenančių vaisių su sultingu apyvaisiu ir viena sėkla. Daugelio rūšių pandanai atogrąžų ir paatogrąžių kraštuose auginamas dekoratyviniuose želdynuose. Iš afrikinio pandano (Pandanus dubius), pluoštinio pandano (Pandanus utilis), stoginio pandano (Pandanus tectorius) ir kitų lapų gaunamas pluoštas naudojamas dembliams, krepšiams, įvairiems namų apyvokos daiktams pinti, virvėms vyti. Iš amarilinio pandano (Pandanus amaryllifolius) ir kvapiojo pandano (Pandanus fascicularis) gaminami prieskoniai ir kvėpikliai, naudojami ryžių, mėsos, konditerijos gaminiams, gėrimams gardinti, iš žiedų gaunami eteriniai aliejai naudojami maisto pramonėje ir parfumerijoje.

pandanas

Afrikinių pandanų sėklos valgomos. Stoginis pandanas naudojamas medicinoje. Indijoje pandano lapai ir žiedai naudojami religinių apeigų metu. Lietuvoje pandanas auginamas oranžerijose, labai retai gyvenamosiose ir darbo patalpose.

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką