2016 02 15 Prahoje prieš posėdį pažymimas Visegrádo grupės įkūrimo 25-metis. Iš kairės stovi Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbánas, Lenkijos ministrė pirmininkė Beata Szydło, Čekijos ministras pirmininkas Bohuslav Sobotka ir Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico

Visegrádo grupė (Všegrado grùpė, Výšegrado grùpė), V4, regioninis ekonominis, politinis ir karinis susivienijimas. 1991 02 15 Visegráde įkūrė buvusi Čekoslovakija (dabar Čekija ir Slovakija), Lenkija ir Vengrija. Visegrádo grupės susikūrimas simboliškai siejamas su 1335 Visegrádo kongresu, kuriame susitiko Čekijos, Lenkijos ir Vengrijos karaliai. Visegrádo grupės tikslas – pašalinti Vidurio Europos komunistinio bloko istorinį palikimą ir šalių nesutarimus, spartinti socialinius pokyčius, gilinti Europos integraciją, plėtoti ekonominį, karinį, kultūrinį, mokslinį, švietimo ir energetinį bendradarbiavimą. Kasmet pirmininkauja vis kita šalis narė, ji rengia metinį susitikimą. Veikia energetikos ekspertų darbo grupė (susitinka 1–2 kartus per metus), reguliariai vyksta įvairių sričių ministrų ir ekspertų susitikimai. 2000 Bratislavoje įsteigtas Tarptautinis Visegrádo fondas (2014 metinį biudžetą sudarė apie 8 mln. eurų; daugiausia remia Vidurio ir Rytų Europos šalių studentus, mokslininkus ir menininkus).

Visegrádo grupė aktyviausiai veikė 1991–93, daugiausia bendradarbiaudama su Europos Sąjunga ir NATO. 1999 Visegrádo grupės šalys (Slovakija 2004) tapo NATO. 2004 visoms šalims tapus Europos Sąjungos narėmis, Visegrádo grupė tapo platforma, kurioje šalys dalinasi savo patirtimi ir diskutuoja apie bendras grupės pozicijas. Visegrádo grupė dėmesį kreipia ne tik į Europinius klausimus, bet ir siekia užtikrinti centrinės Europos saugumą, keistis informacija ir skatinti kultūrinę bendruomenę.

2011 Visegrádo grupės šalys nusprendė iki 2016 sudaryti bendrą karinį dalinį (nuo 2013 rengia bendras karines pratybas). 2015 Europos Sąjungoje žymiai padaugėjus migrantų ir karo pabėgėlių iš Sirijos bei kitų šalių ir Europos Sąjungai ėmus ieškoti priemonių šiai krizei įveikti, Visegrádo grupė pasisakė prieš migrantų kvotas, t. p. reikalauja griežtesnė Europos Sąjungos išorės sienų apsaugos. 2016 Visegrádo grupė pritarė karinių pajėgų dislokavimui trijose Baltijos valstybėse pagal rotacijos principą pradedant nuo 2017.

2016 Bratislavoje Visegrádo grupės šalių nacionaliniai patentų biurai įkūrė tarpvyriausybinę bendradarbiavimo patentų srityje organizaciją – Visegrádo patentų institutą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką