Akmenės akmuo

Akmenės akmuo

Akmẽnės akmuõ, riedulys Raseinių rajono savivaldybės teritorijoje, Sandravos upelio kairiojoje pakrantėje, Akmenės kaimo pakraštyje. Geologinis gamtos paveldo objektas, gamtos ir mitologinis paminklas. Dar vadinamas Koplytėlės akmeniu. Netaisyklingo daugiakampio formos, 4,6 × 4,48 m dydžio, 2,43 m aukščio. Didžiausia horizontali apimtis – 16,14 metro.

Pagal petrologinę sudėtį Akmenės akmuo – amfibolinis biotitinis plagiogranitogneisas.

Priklauso Tytuvėnų regioniniam parkui.

Pagal padavimus, ant akmens buvo aukojama. Pagonybės laikais ant jo kūrendavo šventąją ugnį. 1808 dvarininkės Kontrimienės rūpesčiu aukščiausioje akmens vietoje buvo įrengta (vėliau kelis kartus atnaujinta) medinė koplytėlė su šventųjų statulėlėmis; iš koplytėlėje suaukotų pinigų buvo išlaikoma prieglauda.

Iki 20 amžiaus ketvirto dešimtmečio Akmenės akmuo buvo gausiai lankomas, prie koplytėlės meldžiamasi, daromi apžadai, aukojama pinigų. Tikėta, kad Sandravos upelio (anksčiau jis Akmenės akmenį juosė iš rytų) vanduo turi gydomųjų savybių. 2012 per audrą koplytėlė sudaužyta. 2014 rugpjūtį restauruota koplytėlė buvo atstatyta ir iš naujo pašventinta.

Į pietryčius nuo Akmenės akmens buvo senojo geležies amžiaus pilkapių.

-Koplytėlės akmuo; -akmuo su koplytėle

1344

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką