Ricardo David (Deividas Rikárdas) 1772 04 19Londonas 1823 09 11Gatcombe Park (Glosteršyro grafystė), anglų ekonomistas. Žydų kilmės.

Biografija

Londono biržos makleris. 1819–1823 Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų narys.

Mokslinė veikla ir idėjos

Vienas klasikinės politinės ekonomijos pradininkų. 1821 įkūrė pirmąjį Didžiojoje Britanijoje politinės ekonomijos klubą. Teigė, kad gamybos ekonominiai dėsniai yra natūralūs ir amžini, visuomenės ekonominė ir socialinė struktūra turi įtakos tik paskirstymo dėsniams, todėl ekonomikos mokslo svarbiausias uždavinys – tirti visuomeninio produkto paskirstymą darbo užmokesčio, pelno, palūkanų ir rentos pavidalu socialinėms klasėms, dalyvaujančioms jį kuriant.

Išplėtojo darbo vertės teoriją nurodydamas, kad darbo sąnaudos (t. p. ir sudaiktinto darbo, sunaudoto įrangai, pastatams, kitoms gamybos priemonėms sukurti) yra vienintelis prekės vertės šaltinis, išskyrus prekes, kurių kiekio negalima padidinti žmogaus darbu (pvz., unikalūs meno kūriniai, kurių vertę lemia dar ir jų retumas). Vienas pirmųjų iškėlė idėją, kad visos pajamos iš parduotų prekių paskirstomos verslininkams kaip pelnas ir samdomiesiems darbuotojams kaip darbo užmokestis, todėl nekintant prekių kainoms neįmanoma padidinti darbo užmokesčio nesumažinus verslininkų pelno. Žemės rentą kildino iš skirtingos žemės sklypų kokybės (rentos dydį lemia nevienodas žemės derlingumas ir atstumas iki rinkos, kur galima parduoti išaugintą žemės ūkio produkciją).

David Ricardo

Analizuodamas pinigų perkamosios galios pokyčius nustatė, kad infliacija kyla dėl centrinio banko negebėjimo apriboti pinigų kiekį apyvartoje. Buvo laisvosios prekybos šalininkas, nepritarė protekcionizmui (pvz., įstatymams, ribojantiems grūdų importą į Didžiąją Britaniją). Sukūrė santykinio pranašumo tarptautinėje prekyboje teoriją, teigiančią, kad kiekvienai šaliai naudinga specializuotis gaminti ir eksportuoti prekes, kurių gamybos sąnaudos santykinai mažesnės nei kitose šalyse, net jei ji neturi absoliučiojo pranašumo gamindama šias prekes kitų šalių atžvilgiu. Tokia ekonominė specializacija per prekių mainus lemia gamybos ir vartojimo didėjimą visame pasaulyje.

D. Ricardo idėjos turėjo įtakos ir ekonominio liberalizmo atstovams, ir marksizmo susiformavimui.

Knygos

Svarbiausi veikalai: Aukšta aukso luitų kaina, banknotų nuvertėjimo įrodymas (The High Price of Bullion, a Proof of the Depreciation of Bank Notes 1810), Politinės ekonomijos ir apmokestinimo principai (Principles of Political Economy and Taxation 1817).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką